Gatunki kaktusów – czyli coś dla oka

Rośliny dodają niepowtarzalnego wyglądu wnętrzom. Często staramy się udekorować parapety kwiatami, żeby dodać kolorów całemu wnętrzu. Niestety, w codziennym pędzie często zdarza się zapomnieć o właściwej pielęgnacji danego gatunku. Są jednak takie odmiany, które potrafią dużo wybaczyć. Dla osób, które zaczynają przygodę z domową hodowlą lub dla ludzi bez dużej ilości czasu, stają się rozwiązaniem idealnym.

Gatunki kaktusów

Niemal każdy chciałby, żeby goście widząc posiadane przez nas rośliny zwrócił na nie uwagę. Chwila zadumy nad pięknem z doniczki i pochwała w stronę hodowcy to bardzo przyjemny moment. Istnieją gatunki kaktusów, które z pewnością od razu rzucą się w oczy. Są przy tym roślinami wyjątkowo odpornymi na niewiedzę i zapominalstwo. Oto kilka z nich:

Ferocactus acanthodes; charakteryzuje się bardzo nietuzinkowym wyglądem, posiada długie różowawe kolce oraz o połowę krótsze tradycyjne. Jego wyjątkową cechą jest fakt, że na wiosnę rozwija kwiaty. W przypadku kaktusów i ich uprawy w doniczce nie jest to częstym zjawiskiem.

Aporocactus Mallisonii; nazywany jest też kaktusem wężowym, jest to bardzo dobry wybór dla początkujących ogrodników. Bardzo dobrze znosi pobyt na dworze, pod warunkiem, że nie jest wystawiony na deszcz. Rozwija piękne, różowe kwiaty.

Selenicerus grandiflorus; czyli roślina o bardzo niesamowitych kwiatach. Podstawa kaktusa jest podłużna i cienka. Kwiatostan utrzymuje się jedynie przez jedną noc – stąd potoczna nazwa – królowa jednej nocy.

Cephalocereus senilis; w odróżnieniu od innych pobratymców posiada bardzo nietypowe kolce. Podczas gdy inne kaktusy posiadają długie lub krótkie kolce, ten wygląda jakby miał na sobie bujną, szarą czuprynę z kolców.

Gatunki kaktusów

Odpowiednia opieka

Trzeba pamiętać, że mimo, że różne rodzaje kaktusów lubią nieco inne warunki bytowania. Jest dla nich jednak jeden wspólny aspekt. Kaktusy żyją w krajach, gdzie panują wysokie temperatury a jednocześnie ich ziemia jest zwykle bardzo jałowa oraz sucha. Oznacza to, że najlepiej będą się czuły w nasłonecznionych miejscach oraz źle będą znosiły zbyt częste podlewanie. Niejednokrotnie domorośli ogrodnicy mają odruch podlewania, kiedy zauważą, że roślina z wierzchu ma sucho. Kaktusy zatrzymują wodę w sobie, dlatego jej nadmiar może doprowadzić do ich gnicia. Mimo ich odporności, warto zapoznać się z szczegółami opieki w przypadku każdego gatunku.

Różne gatunki kaktusów nadadzą egzotycznego wyglądu na parapecie a w przypadku niektórych odmian także i na balkonie. Trzeba zapewnić im odpowiednią osłonę przed nadmierną ilością wody. W zamian będziemy mieli rośliny, które zdecydowanie będą różniły się od gatunków naturalnie występujących w naszych stronach. Sklepy ogrodnicze posiadają w swojej ofercie odpowiednie nawozy dla tego typu roślin. Trzeba jednak mieć na uwadze surowe warunki ich naturalnego bytowania, dlatego dobrze jest zapoznać się instrukcją. W zamian odwdzięczą się długim życiem oraz okazjonalnym kwitnięciem, które w przypadku kaktusów nie jest bardzo częste.

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl