Jakie są najlepsze właściwości sukulentów?

Sukulenty są roślinami występującymi głównie na pustynnych terenach. Charakteryzują się tym, że doskonale dostosowały się do trudnych warunków panujących na pustyniach i świetnie sobie w nich radzą, a co za tym idzie, sprawdzą się również… u osób, którym zdarza się zapomnieć podlać kwiaty.

Jednak oprócz niesamowitej odporności na małą podaż wody i duże nasłonecznienie, sukulenty posiadają również pewne inne cechy, za które są bardzo cenione na całym świecie.

Prozdrowotne właściwości sukulentów

Sukulenty, do których należą między innymi kaktusy, nie mają dużych właściwości odżywczych ani nie są wykorzystywane do produkcji w gospodarce, jednak posiadają niezwykłe właściwości, które są wykorzystywane w medycynie naturalnej oraz kosmetyce.

Najpopularniejszym sukulentem, który jest niezwykle często wykorzystywany w pielęgnacji, a także leczeniu ran, jest aloes.

Aloes był znany i wykorzystywany już w starożytności i pozostaje popularny po dziś dzień. Choć aż w 96% składa się z wody, pozostaje bogatym źródłem składników odżywczych, takich jak polisacharydy, biotyna, kwas foliowy, beta-karoten czy przeciwutleniacze.

W medycynie naturalnej wykorzystuje się sok z aloesu, który wspomaga leczenie niektórych chorób układu trawiennego, jak na przykład wrzody żołądka czy stany zapalne. Poprawia również funkcjonowanie wątroby. Może być również magicznym sposobem na niejadków, bowiem soku z aloesu pobudza wytwarzanie soków trawiennych, a co za tym idzie – poprawia apetyt.

W kosmetyce aloes jest uwielbiany za właściwości przeciwzapalne oraz przyspieszające gojenie się drobnych ran. Działa również nawilżająco na skórę, a także widocznie ją wygładza i ujędrnia.

Choć hodowla w Polsce jest niemożliwa ze względu na warunki klimatyczne, posiadanie pojedynczego egzemplarza na domowy użytek jest jak najbardziej wykonalne.

Dlaczego warto kupić sukulenty do domu?

Oprócz wspomnianej wyżej wytrzymałości na zapominalskość właściciela, czyli ubogie podlewanie, sukulenty są również doskonałymi roślinami domowymi o korzystnym wpływie na nasze życie:

1. Oczyszczanie powietrza – większość sukulentów pomaga usunąć szkodliwe substancje, takie jak nikotyna czy formaldehyd, wydzielający się z niektórych farb starszego typu. Doskonale radzą sobie z oczyszczaniem powietrza w domu, co może mieć szczególnie duże znaczenie w industrialnych częściach Polski, gdzie przez cały rok, a szczególnie w okresie zimowym, powietrze jest mocno zanieczyszczone,

2. Wytwarzanie tlenu – jest to cecha wspólna dla wszystkich roślin, jednak sukulenty oprócz tego wymagają naprawdę mało opieki, dlatego mogą znajdować się w każdym domu. Warto ustawić kilka z nich na przykład na parapecie w sypialni, bowiem dobre powietrze poprawia jakość snu, a ta – wpływa na ogólną dobrą formę organizmu,

3. Poprawa koncentracji – udowodniono naukowo, że sukulenty wspierają koncentrację i zapamiętywanie, a także wpływają pozytywnie na ogólną pracę mózgu. Dobrym pomysłem może być ustawienie kilku sukulentów na przykład na biurku dziecka lub przy swoim stanowisku pracy,

Sukulenty posiadają szereg zalet, a przy tym są łatwe w utrzymaniu, dlatego mogą być również nauką odpowiedzialności dla malucha.

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl