Kaktusy i sukulenty

Jeśli chodzi o kaktusy i sukulenty, to są to rośliny idealne dla początkujących ogrodników. Bardzo dobrze wybaczają one różnego rodzaju zaniedbania, szybko wracają do formy i nie wymagają intensywnej pielęgnacji. Wiele osób sądzi, że kaktusy i sukulenty to jedna grupa roślin. Jaka jest prawda?

Kaktusy a sukulenty – różnice

Na początku warto byłoby określić, czym w ogóle są sukulenty. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że są to rośliny, które opanowały zdolność magazynowania wody – zazwyczaj w zgrubiałych liściach lub łodygach. Doskonale przystosowały się one do trudnych warunków pustynnych, gorąca, braku wody oraz wszechobecnej suszy. Trzeba wiedzieć, że każdy kaktus należy do sukulentów. To jednak nie działa na odwrót – nie każdy sukulent jest kaktusem. Gdyby ktoś chciał określić różnice między tymi dwoma roślinami, to śmiało można powiedzieć, że większość kaktusów ma ciernie, podczas gdy większość sukulentów ich nie posiada.

Sukulenty występują w najróżniejszych kształtach i kolorach, przez co są bardzo popularnymi roślinami domowymi. Za minimum troski odwdzięczają się pięknym wyglądem i doskonałą kondycją przez cały rok.

Jak dbać o sukulenty i kaktusy?

Prawda jest taka, że rośliny te nie wymagają przesadnej troski, przez co są idealne nawet dla tych, którym zdarza się zapomnieć o podlaniu kwiatków. Jeśli chodzi o podlewanie sukulentów i kaktusów, to latem warto robić to maksymalnie 2 razy w tygodniu, podczas gdy zimą wystarczy raz na miesiąc. Jeśli sukulenty i kaktusy ulegną przesuszeniu, a liście się pomarszczą, nie ma co się martwić. Wystarczy podlać je, by bardzo szybko odzyskały dobrą kondycję. Warto dodać, że w porze letniej kaktusy i sukulenty bardzo lubią spryskiwanie miękką wodą, która bardzo mocno je odżywia. Osoby, które chcą by ich rośliny odwdzięczyły się jeszcze piękniejszym wyglądem, mogą swoje sukulenty nawozić raz na dwa tygodnie specjalnie przeznaczoną do tego odżywką, pozbawioną nadmiaru azotanów.

Jeśli chodzi o przesadzanie, to sukulenty nie są pod tym względem wymagające. Przesadzić je należy dopiero wtedy, kiedy aktualna doniczka staje się dla nich widocznie za ciasna – z reguły następuje to około co 3 lata.

Wybierając stanowisko dla kaktusów i sukulentów, warto pamiętać o tym, że są to rośliny, które lubią słońce. Warto jednak pamiętać o tym, że popołudniowe promienie słoneczne mogą być dla nich za ostre. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się parapet, na który światło słoneczne pada głównie rano i jest ona łagodniejsze.

Jedynym błędem, którego kaktusy i sukulenty nie wybaczają, jest regularne ich przelewanie. Są to chyba jedyne rośliny, które lepiej zniosą niedobór wody, niż jej nadmiar. Dlatego z podlewaniem ich nie warto być nadgorliwym i twardo trzymać się zaleceń.

Podsumowując, kaktusy i sukulenty potrafią być bardzo wyjątkową dekoracją mieszkania, przy czym nie wymagają praktycznie żadnego zachodu. Wystarczy podlać je raz na jakiś czas, by odwdzięczyły się pięknym wyglądem i doskonałą kondycją. Mogłoby się wydawać, że to ideał roślin domowych.

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl