Kaktusy zimotrwałe – niebanalna ozdoba ogrodu

Kaktusy to niesamowite rośliny, które w domu tworzą piękne egzotyczne kompozycje. Na pewno nie jedna osoba zastanawiała się, czy istnieją gatunki kaktusów, które mogłyby zdobić nasze ogrody? Czy kaktusy poradzą sobie w europejskim klimacie?

Kaktusy zimotrwałe

Nie wiele jest kaktusów, które dobrze czują się w naszym klimacie i dają radę przezimować na zewnątrz. Jednak dla osób, które marzą o stworzeniu egzotycznego ogrodu znajdzie się kilka propozycji.

Kaktusy zimotrwałe, czyli inaczej mrozoodporne należą do kaktusów wysokogórskich pochodzących z Boliwii i Peru. Najbardziej popularna jest opuncja, która świetnie radzi sobie w naszych ogrodach.

Inne kaktusy mrozoodporne to echinocereus reichenbachii czy escobaria missouriensis.

Gdzie posadzić kaktusy?

Kaktusy zimotrwałe świetnie będą radziły sobie na glebach, które są ubogie w składniki mineralne. Potrzebują jednak miejsca suchego oraz słonecznego. Jest to jeden z warunków niezbędnych do ich hodowli.

Bardzo ważne dla kaktusów zimotrwałych jest gleba, która nie może zatrzymywać wilgoci. Dobrze zdrenowana ziemia powinna mieć na spodzie warstwę drenażową z grubych kamieni. Warstwa ta powinna być nie mniejsza niż 40 – 50 cm. Dodatkowo stanowisko kaktusów powinno znajdować się na wzniesieniu, które otoczone jest kamieniami lub murkiem oporowym. Taka lokalizacja ułatwi odpływ wody nawet w bardzo deszczowe dni.

Idealną mieszanką ziemi dla kaktusów zimotrwałych jest gruby żwir (około 40%), żwir płukany (20%), ziemia ogrodowa (20%) oraz glina (20%). Tak przygotowana mieszankę ziemi warto przykryć warstwą ściółki z grysu skalnego lub płukanego żwiru.

Zimowanie kaktusów

Zima to najtrudniejszy okres dla kaktusów. Już jesienią należy rozpocząć przygotowywanie kaktusów do zimowania.

Bardzo ważnym elementem jest przesuszenie kaktusów już na jesieni. Kaktusy muszą być tak mocno przesuszone, by wyglądały na przywiędłe. Odcięcie dostępu wody do kaktusów jest koniecznością.

Rozłożenie foliowego daszka nad kaktusami to jedna z metod odcięcia ich od wody. Daszek można zrobić wbijając kołki między kaktusy, a na górze umieścić folie bądź szybę. Tak osłonięte rośliny przetrwają zimę.

Bardzo ważne jest, by osłona kaktusów zimotrwałych była zrobiona z materiału, który przepuszcza słońce oraz powietrze, by rośliny mogły oddychać. Osłonę usuwamy na wiosnę i rozpoczynamy podlewanie roślin, by pobudzić je do wzrostu.

Jak stworzyć kompozycję z kaktusami?

Kaktusy zimotrwałe to idealne rośliny do miejsc, gdzie gleba jest sucha i jałowa. Dzięki tym roślinom nasz ogród może wyglądać niebanalnie i intrygująco.

Łącząc kaktusy zimotrwałe z innymi roślinami można uzyskać ciekawe i nietuzinkowe kompozycje. Kaktusy będą bardzo dobrze czuły się w towarzystwie krzewiących się ziół takich, jak lawenda, szałwia lekarska, czy rozmaryn lekarski. Taka kompozycja nie tylko będzie pięknie wyglądała, ale również przyciągała aromatycznym zapachem.

Niskie trawy okrywowe takie, jak kostrzewy popielate, czy juka nitkowata podkreślą egzotyczny charakter naszego ogrodu.

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl