Kompozycje lasów w słoikach

Jedną z najbardziej efektywnych dekoracji stosowanych we współczesnych wnętrzach może być taka kompozycja roślinna jak las w słoiku.

Czym jest las w słoiku

Las w słoiku jest jedną z możliwych do zastosowania dekoracji wnętrz. W ostatnich latach tego rodzaju dekoracje stały się bardzo popularnym trendem wśród miłośników różnych roślin. Składa się on z żywej kompozycji różnego rodzaju elementów. Miniaturowych rozmiarów rośliny zamknięte są w szczelnych słojach o różnych kształtach i rozmiarach. W naczyniach tych odtwarzane jest środowisko leśne pochodzące między innymi z lasów tropikalnych. W słoiku można umieścić na przykład różnego rodzaju mchy, paprocie, a nawet sukulenty lub rośliny kwitnące. Las w słoiku jest idealnym dopełnieniem aranżacji wnętrza mieszkania lub domu.

Rośliny potrafią sprawić, że każde pomieszczenie będzie wyglądało na bardziej efektowne. Kompozycje roślin w słoju można tak skomponować, aby pasowała do każdego wnętrza. Tworzone w pomieszczeniach mają również korzystny wpływ na stan zdrowia osób przebywających w tych pomieszczeniach. Codzienne oglądanie zielonych roślin działa na człowieka relaksująco i pozwala mu na odprężenie. Dodatkowym plusem posiadania lasu w słoiku, w porównaniu do standardowych roślin doniczkowych, jest fakt, że nie trzeba ich tak często podlewać. Tworzą one swój mały mikroklimat.

Kompozycje lasów w słoikach

Jak wykonać las w słoiku

Różnego rodzaju lasy w słoikach są szeroko dostępne w sprzedaży w kwiaciarniach oraz pracowniach florystycznych. Jednakże warto jest spróbować samemu stworzyć kompozycję, jaką jest las w słoiku. Wykonanie kompozycji roślinnej, która ma się znaleźć w słoiku nie jest zadaniem trudnym. Wymagane jest wcześniejsze przygotowanie niezbędnych elementów i akcesoriów takich jak odpowiedni słoik i rośliny, podłoże i inne elementy. Przy samodzielnym tworzeniu lasu w słoiku najważniejszy jest oczywiście wybór roślin. Do słoika należy wybrać tylko takie rośliny, które idealnie nadają się do tego celu. Warto do słoika wybrać rośliny o takim samym charakterze. Albo lubiące wilgotne powietrze albo suche. Będą one ze sobą dobrze rosły.

Wśród roślin szczególnie polecanych do tworzenia różnego rodzaju kompozycji w słoikach można wymienić rośliny takie jak mech, paproć, pilea, niedośpian, widliczka, skrzydłokwiat, fikus pnący, hedera, bluszczyk, fittonia, palma koralowa i areca, zanokcica oraz dawalia. Do roślin w słoiku pasuje szereg różnego rodzaju dodatków. Wśród nich można wymienić kamienie, szyszki, korę, piasek, a nawet gałązki. Las w słoiku można stworzyć zarówno w formie zamkniętej, jak i otwartej. Las w otwartym słoiku będzie posiadał charakter lasu tropikalnego. Natomiast las w słoiku zamkniętym będzie posiadał cechy lasu kwitnącego. Oba rodzaje lasu w słoiku z całą pewnością posiadają efektywny wygląd. Różnią się jedynie doborem roślin oraz dodatków do nich. Tropikalny słoik tworzą sukulenty takie jak kaktusy czy aloes. Natomiast w kwitnącym słoiku umieszczone są rośliny lubiące wilgoć takie jak storczyki.

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl