Sukulenty jako rośliny ogrodowe

0
391

Za ogród uznaje się miejsce wokół domu, którego przeznaczeniem jest szeroko pojęta uprawa roślin ozdobnych i jadalnych. Zazwyczaj ogrody są terenami zewnętrznymi.

Roślinność w ogrodzie

W ogrodzie można uprawiać szereg różnego rodzaju roślin. Wśród nich można wymienić ozdobne kwiaty, drzewa, a nawet warzywa. Wybór roślin do zasadzenia w ogrodzie zależy więc od wizji i możliwości jego właściciela. Przy planowaniu uprawy roślin w ogrodzie należy najpierw wykonać projekt ogrodu, który będzie zawierał wszelkie niezbędne dane. Sadzenie roślin powinno być czynnością wcześniej zaplanowaną. Tylko w ten sposób będzie ono efektywne. Przy uprawie roślin warto zachowywać odpowiednie odstępy pomiędzy różnymi roślinami. Zbyt gęste sadzenie roślin obok siebie jest uważane w ogrodnictwie za błąd. Na początku nie potrzebują one dużo miejsca, ale z biegiem czasu się rozrastają. Rośliny potrzebują także odpowiedniego nasłonecznienia. Niektóre lepiej rosną w cieniu, niektóre w półcieniu, a niektóre lubią słoneczne stanowiska. Rośliny rosnące obok siebie powinny mieć podobne wymagania co do gleby i nasłonecznienia. Najlepszym rozwiązaniem jest sadzenie obok siebie roślinności na zasadach kontrastu. Sprawi to, że ogród będzie wyglądał efektywnie przez cały rok. Warto również uwzględnić różne kolory i rozmiary kwiatów, które będą ze sobą kontrastować. Natomiast należy unikać sadzenia obok siebie roślin dużych i małych. Małe i delikatne mogą zostać zdominowane przez duże i ekspansywne oraz nie być w ogóle widoczne w ogrodzie. Nie warto również przesadzać z różnorodnością roślin. Duże ilości z różnych rodzajów mogą się ze sobą źle komponować. Warto jednak sadzić takie rośliny, które będą ładnie wyglądały w ogrodzie przez cały rok. Niektóre z nich posiadają ozdobne liście widoczne. Polecane są również różnego rodzaju rośliny iglaste, które są zielone przez cały rok.

Sukulenty do ogrodu

W ostatnich latach wśród roślin ogrodowych popularność zyskują różnego rodzaju sukulenty. Sukulenty są to takie rośliny, które są zdolne do magazynowania w sobie pewnych ilości wody. Rosną one zazwyczaj na glebach suchych i nieurodzajnych, gdzie występują braki wody. Niektóre gatunki sukulentów bardzo dobrze rosną w klimacie umiarkowanym, czyli między innymi w Polsce. Mimo tego faktu należy je odpowiednio zabezpieczać w czasie zimy. Sukulentem, który cieszy się w Polsce największą popularnością jest aloes zwyczajny. Jego wygląd jest charakterystyczny, ponieważ posiada on zielone liście wraz z kolcami. Kolejnym możliwym sukulentem do uprawiania w ogrodzie jest eszeweria. Jej liście tworzą rozety w różnym kolorze. Następną rośliną tego gatunku jest też eonium, które również tworzy różnokolorowe rozety oraz żyworódka, która kwitnie drobnymi, kolorowymi kwiatami. Wśród sukulentów istnieją także takie okazy, które mogą zimować w gruncie. Wśród nich można wymienić między innymi rojniki oraz rozchodniki. Są to rośliny tradycyjnie hodowane na skalniakach. Jednakże poleca się, aby okrywać te rośliny na zimę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here