Sukulenty jako rośliny ogrodowe

Za ogród uznaje się miejsce wokół domu, którego przeznaczeniem jest szeroko pojęta uprawa roślin ozdobnych i jadalnych. Zazwyczaj ogrody są terenami zewnętrznymi. Dowiedz się czym są

Roślinność w ogrodzie

W ogrodzie można uprawiać szereg różnego rodzaju roślin. Wśród nich można wymienić ozdobne kwiaty, drzewa, a nawet warzywa. Wybór roślin do zasadzenia w ogrodzie zależy więc od wizji i możliwości jego właściciela. Przy planowaniu uprawy roślin w ogrodzie należy najpierw wykonać projekt ogrodu, który będzie zawierał wszelkie niezbędne dane. Sadzenie roślin powinno być czynnością wcześniej zaplanowaną. Tylko w ten sposób będzie ono efektywne. Przy uprawie roślin warto zachowywać odpowiednie odstępy pomiędzy różnymi roślinami. Zbyt gęste sadzenie roślin obok siebie jest uważane w ogrodnictwie za błąd. Na początku nie potrzebują one dużo miejsca, ale z biegiem czasu się rozrastają. Rośliny potrzebują także odpowiedniego nasłonecznienia. Niektóre lepiej rosną w cieniu, niektóre w półcieniu, a niektóre lubią słoneczne stanowiska.

sukulenty ogrodowe

Rośliny rosnące obok siebie powinny mieć podobne wymagania co do gleby i nasłonecznienia. Najlepszym rozwiązaniem jest sadzenie obok siebie roślinności na zasadach kontrastu. Sprawi to, że ogród będzie wyglądał efektywnie przez cały rok. Warto również uwzględnić różne kolory i rozmiary kwiatów, które będą ze sobą kontrastować. Natomiast należy unikać sadzenia obok siebie roślin dużych i małych. Małe i delikatne mogą zostać zdominowane przez duże i ekspansywne oraz nie być w ogóle widoczne w ogrodzie. Nie warto również przesadzać z różnorodnością roślin. Duże ilości z różnych rodzajów mogą się ze sobą źle komponować. Warto jednak sadzić takie rośliny, które będą ładnie wyglądały w ogrodzie przez cały rok. Niektóre z nich posiadają ozdobne liście widoczne. Polecane są również różnego rodzaju rośliny iglaste, które są zielone przez cały rok.

Przeczytaj jak dbać o egzotyczne rośliny doniczkowe

Sukulenty ogrodowe – co warto o nich wiedzieć?

W ostatnich latach wśród roślin ogrodowych popularność zyskują różnego rodzaju sukulenty. Sukulenty są to takie rośliny, które są zdolne do magazynowania w sobie pewnych ilości wody. Rosną one zazwyczaj na glebach suchych i nieurodzajnych, gdzie występują braki wody. Niektóre gatunki sukulentów bardzo dobrze rosną w klimacie umiarkowanym, czyli między innymi w Polsce. Mimo tego faktu należy je odpowiednio zabezpieczać w czasie zimy. Sukulentem, który cieszy się w Polsce największą popularnością jest aloes zwyczajny. Jego wygląd jest charakterystyczny, ponieważ posiada on zielone liście wraz z kolcami.

Kolejnym możliwym sukulentem do uprawiania w ogrodzie jest eszeweria. Jej liście tworzą rozety w różnym kolorze. Następną rośliną tego gatunku jest też eonium, które również tworzy różnokolorowe rozety oraz żyworódka, która kwitnie drobnymi, kolorowymi kwiatami. Wśród sukulentów istnieją także takie okazy, które mogą zimować w gruncie. Wśród nich można wymienić między innymi rojniki oraz rozchodniki. Są to rośliny tradycyjnie hodowane na skalniakach. Jednakże poleca się, aby okrywać te rośliny na zimę.

Sukulenty ogrodowe odporne na zimowe przymrozki

Sukulenty nie są roślinami przystosowanymi do warunków zimowych. W większości nie są one mrozoodporne. Zimą najlepiej poradzą sobie w pomieszczeniach, gdzie będą odporne na warunki pogodowe. Jeżeli zostawisz je na cały sezon na mrozie, wiosną możesz się niestety rozczarować. Istnieją jednak sukulenty mrozoodporne. Posiadają one odporność na warunki pogodowe. Nie musisz brać ich do domu na zimę – poradzą sobie same. Takie ułatwienie pozwoli ci zaoszczędzić mnóstwo czasu i nerwów.

Jak chronić sukulenty przed wilgocią?

Jak wiadomo, nawet sukulenty ogrodowe niekoniecznie dobrze radzą sobie z nadmiarem wody. Szczególnie niebezpieczna jest dla niej zima. Wówczas bez właściwego zabezpieczenia, mogą niestety zostać uszkodzone. Przed sezonem, musisz zapewnić im na pewno miejsce odpowiednio osłonięte od wiatru, osłonę od deszczu i podłoże z drenażem. Bez tego nie ma niestety mowy o spokojnym zimowym sezonie. 

Jakie sukulenty warto mieć w ogrodzie?

Gatunków sukulentów jest naprawdę dużo. Pamiętaj, aby przed ich zakupem zapoznać się z ich szczegółowymi wymaganiami siedliskowymi. Może nie podobać im się podłoże w twoim ogrodzie. Gatunkami które moglibyśmy polecić, będą:

  • rozchodnik okazały
  • rojnik murowy
  • zimoodporna delosperma
  • rojownik

Odwiedź najbliższą szkółkę ogrodniczą i zapytaj specjalistę, co poleciłby do twojego ogrodu.

Przeczytaj również https://kaktusy-sukulenty.pl/kompozycje-kwiatowe-w-naczyniu-twoj-ogrod-w-domu/

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl