Sukulenty jako rośliny ogrodowe

Za ogród uznaje się miejsce wokół domu, którego przeznaczeniem jest szeroko pojęta uprawa roślin ozdobnych i jadalnych. Zazwyczaj ogrody są terenami zewnętrznymi.

Roślinność w ogrodzie

W ogrodzie można uprawiać szereg różnego rodzaju roślin. Wśród nich można wymienić ozdobne kwiaty, drzewa, a nawet warzywa. Wybór roślin do zasadzenia w ogrodzie zależy więc od wizji i możliwości jego właściciela. Przy planowaniu uprawy roślin w ogrodzie należy najpierw wykonać projekt ogrodu, który będzie zawierał wszelkie niezbędne dane. Sadzenie roślin powinno być czynnością wcześniej zaplanowaną. Tylko w ten sposób będzie ono efektywne. Przy uprawie roślin warto zachowywać odpowiednie odstępy pomiędzy różnymi roślinami. Zbyt gęste sadzenie roślin obok siebie jest uważane w ogrodnictwie za błąd. Na początku nie potrzebują one dużo miejsca, ale z biegiem czasu się rozrastają. Rośliny potrzebują także odpowiedniego nasłonecznienia. Niektóre lepiej rosną w cieniu, niektóre w półcieniu, a niektóre lubią słoneczne stanowiska.

Sukulenty do ogrodu

Rośliny rosnące obok siebie powinny mieć podobne wymagania co do gleby i nasłonecznienia. Najlepszym rozwiązaniem jest sadzenie obok siebie roślinności na zasadach kontrastu. Sprawi to, że ogród będzie wyglądał efektywnie przez cały rok. Warto również uwzględnić różne kolory i rozmiary kwiatów, które będą ze sobą kontrastować. Natomiast należy unikać sadzenia obok siebie roślin dużych i małych. Małe i delikatne mogą zostać zdominowane przez duże i ekspansywne oraz nie być w ogóle widoczne w ogrodzie. Nie warto również przesadzać z różnorodnością roślin. Duże ilości z różnych rodzajów mogą się ze sobą źle komponować. Warto jednak sadzić takie rośliny, które będą ładnie wyglądały w ogrodzie przez cały rok. Niektóre z nich posiadają ozdobne liście widoczne. Polecane są również różnego rodzaju rośliny iglaste, które są zielone przez cały rok.

Sukulenty do ogrodu

W ostatnich latach wśród roślin ogrodowych popularność zyskują różnego rodzaju sukulenty. Sukulenty są to takie rośliny, które są zdolne do magazynowania w sobie pewnych ilości wody. Rosną one zazwyczaj na glebach suchych i nieurodzajnych, gdzie występują braki wody. Niektóre gatunki sukulentów bardzo dobrze rosną w klimacie umiarkowanym, czyli między innymi w Polsce. Mimo tego faktu należy je odpowiednio zabezpieczać w czasie zimy. Sukulentem, który cieszy się w Polsce największą popularnością jest aloes zwyczajny. Jego wygląd jest charakterystyczny, ponieważ posiada on zielone liście wraz z kolcami.

Kolejnym możliwym sukulentem do uprawiania w ogrodzie jest eszeweria. Jej liście tworzą rozety w różnym kolorze. Następną rośliną tego gatunku jest też eonium, które również tworzy różnokolorowe rozety oraz żyworódka, która kwitnie drobnymi, kolorowymi kwiatami. Wśród sukulentów istnieją także takie okazy, które mogą zimować w gruncie. Wśród nich można wymienić między innymi rojniki oraz rozchodniki. Są to rośliny tradycyjnie hodowane na skalniakach. Jednakże poleca się, aby okrywać te rośliny na zimę.

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.