Jak dbać o egzotyczne rośliny doniczkowe?

Rośliny do naszych mieszkań wprowadzają dobry nastrój, energie oraz są ciekawą ozdobą naszych parapetów. Bardzo wiele kwiatów, które pojawiają się w naszych domach to egzotyczne rośliny doniczkowe. Jak o nie dbać, by bujnie rosły i cieszyły nas swoją tropikalną urodą?

Egzotyczne rośliny doniczkowe a słońce

Egzotyczne rośliny doniczkowe czynią nasze mieszkania przytulnymi oraz są niebanalną ozdobą. Długie, ostre pędy, kolce, czy niesamowicie kolorowe kwiaty to niezaprzeczalny urok tych egzotycznych roślin. Warto jednak pamiętać, że każda roślina ma swoje wymagania. Dopiero, gdy poznamy jej specyfikę i warunki, w których lubi żyć roślina będzie bujnie rosła, a może nawet uda się doprowadzić do kwitnienia.

Jednym z ważniejszych czynników jest nasłonecznienie miejsca, w którym postawimy nasze egzotyczne rośliny doniczkowe. Na parapecie południowym bardzo dobrze będą czuły się kaktusy, sukulenty, storczyki, czy beukarnea wygięta, inaczej nazywana nogą słonia.

Adenium, czyli róża pustyni polecana jest do miejsc bardzo jasnych. Jest to kwiat o niebanalnej urodzie, który prawidłowo pielęgnowany może kwitnąć nawet dwa razy w roku. Adenium będzie dobrze czuła się w podłożu przeznaczonym dla kaktusów lub w ziemi, która zmieszana jest z piaskiem lub drobnym żwirkiem.

Przeczytaj też, jak zrobić kompozycje kwiatowe w naczyniu

egzotyczne rośliny doniczkowe

Nie wszystkie egzotyczne rośliny doniczkowe lubią słoneczne miejsca. W półcieniu bardzo dobrze będą czuły się takie rośliny jak figowiec benjamina, zamiokulkas, czy figowiec sprężysty. Te rośliny bardzo dobrze będą rosły w pokojach, których wystawa okien jest na wschód lub zachód. W pokoju bardzo nasłonecznionym mogą stać w głębi mieszkania, tak by bezpośrednio nie narażać ich na działanie promieni słonecznych.

Cytrynkę?

Bardzo kuszącą propozycją jest hodowla własnych cytrusów. Limonki, cytryny, czy kumkwaty to rośliny, które przy prawidłowej pielęgnacji, po dwóch, trzech latach, mogą wydać owoce.

Drzewka cytrusowe lubią duże pojemniki, które na spodzie muszą mieć warstwę drenażu. Rośliny te nie lubią zalewania, dlatego podlewamy je umiarkowanie.

Storczyk – królowa salonu

Storczyki to egzotyczne rośliny doniczkowe, które już wiele lat temu wdarły się przebojem do naszych serc. Nie ma się czemu dziwić. Są to przepięknie kwitnące, majestatyczne rośliny, które stanowią ozdobę nie jednego salonu.

Mimo, iż storczyk jest w prawie każdym domu, nie można powiedzieć, że jest to kwiat łatwy w uprawie. Storczyk musi mieć odpowiednią pielęgnacje, by kwitł długo i obficie.

Storczyki kochają słońce. Warto pamiętać, że musi to być słońce rozproszone, które nie pada bezpośrednio na kwiat. Bardzo ważne jest osłonięcie storczyka przed silnymi promieniami.

Kolejnym niezmiernie ważnym elementem uprawy storczyków jest podlewanie. Najkorzystniej wykonywać tę czynność rano, gdyż do wieczora podłoże zdąży się przesuszyć. Dodatkowo zabezpieczamy w ten sposób roślinę przed rozwojem chorób. Bardzo ważne jest, by nie przelewać storczyka, gdyż w ten sposób można doprowadzić do gnicia korzeni. Dbając o korzenie należy je przycinać i usuwać te części rośliny, które są miękkie w dotyku i puste w środku.

Egzotyczne rośliny doniczkowe- jak podlewać?

Podlewanie roślin egzotycznych nie należy do najprostszych zadań. Powinniśmy dopasować je do warunków w jakich dane rośliny czują się najlepiej. Nie powinniśmy zapominać o dostarczaniu im wody nawet wówczas, kiedy nie mają na nie aż tak dużego zapotrzebowania. Jeżeli poczujesz, że woda obeschła, koniecznie udaj się po konewkę i dodaj odpowiednią ilość. Czasem może być ci potrzebny pewien okres czasu, aby właściwie zaobserwować, jak powinieneś ją podlewać.

To, że rośliny nie pochodzą z naszych warunków klimatycznych, nie oznacza że są zupełnie różne. Każda żywa roślina musi otrzymywać wodę, aby prawidłowo przeprowadzać proces fotosyntezy. 

Jak najlepiej dopasować warunki dla roślin?

Na pewno nie raz zdarzyło ci się kupić roślinę w sklepie i postawić ją w domu w miejscu, które po prostu było wolne. Może miałeś szczęście i udało spodobało jej się stanowisko które wybrałeś, ale mogło być zupełnie inaczej. Nie zapominaj nigdy o szczegółowych wymaganiach siedliskowych roślin. Możesz nie wiedzieć, jak bardzo mogą się one między sobą różnić. Egzotyczne rośliny doniczkowe mogą cię naprawdę zaskoczyć! W Internecie znajdziesz mnóstwo informacji, które mogą ci się przydać.

Lepiej zapoznać się dobrze z wymaganiami, niż później stracić roślinę. Czasem możesz nawet nie zauważyć, jak nagle może zacząć chorować. Opiekuj się nią dobrze i obserwuj wszystkie zmiany – być może złapała jakąś chorobę.

Sprawdź również https://kaktusy-sukulenty.pl/dekoracje-stolu-w-salonie-przeglad-propozycji/

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl