Chemia – niezbędna w codziennych porządkach

Długie jesienne dni sprzyjają niespiesznym domowym porządkom. Czas spędzony w domu wiele osób przeznacza na porządkowanie przestrzeni wokół siebie. W czasie tych czynności pomocna jest chemia gospodarcza, która ułatwia i przyspiesza walkę z brudem, kurzem i wszystkimi innymi zanieczyszczeniami.

Środki chemiczne są niezbędne zarówno w czasie większych sezonowych porządków, jak i w czasie tych znacznie mniejszych codziennych prac domowych. Jeśli tylko znajdziemy odpowiednie preparaty, sprzątanie przestanie być dla nas utrapieniem, a stanie się okazją do zorganizowania domowej przestrzeni na nowo. 

Chemia do sprzątania 

Domowe porządki to zmora wielu z nas. Duży wpływ na czas ich trwania ma chemia, jakiej używamy oraz odpowiednie akcesoria, które mogą przyspieszać te nielubiane czynności. Do wyboru mamy całą masę preparatów, tylko co z nich faktycznie warto wybrać? Oto kilka produktów, które zawsze warto mieć pod ręką: 

 • płyny do czyszczenia drewna, szkła i luster, 
 • pianki do czyszczenia armatury, 
 • płyn do naczyń lub kapsułki, proszki i sól do zmywarki, 
 • delikatne ściereczki, 
 • ręczniki papierowe, 
 • worki na śmieci,
 • płyny i aerozole do dezynfekcji różnych powierzchni.  

Taki podstawowy zestaw (dostępny np. w sklepie Kaufland https://www.kaufland.pl/oferta/aktualny-tydzien.category=09_Kosmetyki__Chemia.html) sprawdzi się w każdym domu, zarówno w czasie wielkiego sprzątania, jak i na co dzień. Dzięki niemu w prosty sposób pożegnamy się z brudem, kurzem i niepotrzebnymi już rzeczami, o których już dawno zapomnieliśmy. 

Chemia do prania 

Kolejną czynnością, która zajmuje nam wiele czasu jest oczywiście pranie. I choć pralki są już dziś niezwykle nowoczesne, to kwestia wyboru odpowiedniej chemii jest nadal w naszych rękach. W tym przypadku również warto kupić kilka środków i być przygotowanym na każdą ewentualność. Z pewnością przydadzą nam się:

 • płyn, proszek lub kapsułki do prania,
 • płyn do płukania, 
 • preparat do wywabiania plam, 
 • płyn lub proszek do czyszczenia pralki. 

Co jeszcze warto wiedzieć? Jeśli mamy problemy dermatologiczne lub planujemy prać dziecięce ubranka – dobrze jest wybierać produkty przeznaczone właśnie dla takich wymagających użytkowników. W takiej sytuacji warto też zrezygnować z silnie perfumowanych detergentów na rzecz tych o jak najbardziej neutralnym zapachu. Jeśli natomiast pierzemy bardzo dużo sportowych ubrań, wówczas używajmy specyfików, które są opracowane właśnie do pielęgnacji odzieży funkcyjnej. Wtedy mamy pewność, że posłuży nam ona przez kolejne długie lata. 

Codzienne porządki wcale nie muszą kojarzyć nam się ze zmęczeniem, niechęcią do ich wykonywania i przekładaniem na bliżej nieokreśloną przyszłość. Wystarczy tylko odpowiednio się do nich przygotować. Wtedy już nie straszne nam będą nawet największe zabrudzenia i cała masa nieużywanych rzeczy, które będą miały szansę ustąpić miejsca tym zupełnie nowym.

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl