Czy istnieją rośliny bezpieczne dla kota?

Domowe zwierzęta przez wielu właścicieli traktowane są niemal jak członkowie rodziny. Mają swoje legowiska, miseczki z jedzeniem i multum różnych zabawek, ale przede wszystkim są kochane i rozpieszczane. Dobro i komfort zwierzaka dla jego pani czy pana są bardzo ważne, lecz najistotniejsze jest dbanie o zdrowie pupila. Szczególnie muszą się o nie zatroszczyć właściciele kotów. Te dumne stworzenia są bowiem wszędobylskie i bardzo ciekawe otaczającego je świata. Ze względu na to, że koty potrafią wysoko skakać i wspinać się, w domu nie istnieją dla nich praktycznie miejsca niedostępne. Właśnie dlatego jeszcze bardziej skrupulatnie trzeba zadbać o wyeliminowanie wszelkich elementów potencjalnie niebezpiecznych dla futrzaków. Zagrożenie mogą stanowić np. domowe roślinki. Które nie zaszkodzą kotu? Czy istnieją rośliny bezpieczne dla kota?

Czy koty lubią kwiaty?

Przebywające w przestrzeni domowej mruczki mogą tęsknić za świeżą trawką, którą, podobnie jak psy, lubią od czasu do czasu podgryzać ze względu na to, że czyszczą sobie w ten sposób układ trawienny. Kwiaty i inne rośliny pojawiające się w mieszkaniu, zwłaszcza te wiszące, niemal zawsze wzbudzają zainteresowanie kocich pupili. Czasami zwierzę tylko się nimi bawi, trącając łapką, lecz zdarza się również, że kotek skosztuje dorodnych liści lub płatków. Najlepiej, wiedząc o tym, że w domu będzie mieszkał kociak, od razu zadbać o to, by w jego otoczeniu pojawiły się wyłącznie nietrujące rośliny. Można hodować coś, co koty uwielbiają, czyli np. kocimiętkę lub walerianę.

Przeczytaj również jakie zastosowanie ma kurkuma

Jakie są rośliny bezpieczne dla kota?

Na szczęście istnieje cały szereg roślin, które nie będą toksyczne dla zwierzęcia, więc osoby posiadające koty nie muszą wcale od razu rezygnować z zieleni w swoich własnych czterech ścianach. Nie trzeba też otaczać się wyłącznie sztucznymi roślinami, które tylko zbierają kurz i nie przynoszą żadnych korzyści. Z pewnością w środowisku kota nie powinny się znaleźć lilie, aloesy, draceny, monstery, etc. Te kwiaty zdecydowanie zaszkodzą zwierzęciu, więc ich posiadanie może powodować zbyt duże ryzyko. Zamiast nich warto np. zdecydować się na papirus, paproć, czy palma areka. Istnieje wiele roślin, które nie spowodują negatywnych konsekwencji zdrowotnych u futrzastego przyjaciela, więc wybór jest naprawdę bogaty. Rośliny bezpieczne dla kota są tak właściwie na wyciągnięcie naszej ręki. Jeżeli kupując daną roślinę, ma się wątpliwości, lepiej zapytać sprzedawcę lub poszukać na ten temat informacji w Internecie.

kwiaty bezpieczne dla kota

Inne kwiaty bezpieczne dla kota

Miłośnicy kolorowych kwiatów i sympatycznie pachnącego domu nie są zdani wyłącznie na odświeżacze powietrza o kwiatowych nutach. Mając w domu kota, można spokojnie trzymać np. storczyki. Trzeba tylko uważać, by zwierzę nie uszkodziło delikatnych i eterycznych kwiatów orchidei. Kotom nie zaszkodzą także róże, słoneczniki, goździki czy niezapominajki. Należy jednak pamiętać, że nie tylko same kwiaty są źródłem substancji toksycznych. Szczególnie trujące mogą być różnego rodzaju nawozy do kwiatów. Dlatego trzeba bardzo uważać z ich aplikacją. Z neutralnego kwiatu mogą bowiem uczynić śmiertelną pułapkę.

Przeczytaj również https://kaktusy-sukulenty.pl/dekoracje-z-makramy-na-sciane/

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl