Jak przesadzać rośliny?

Przesadzanie roślin doniczkowych jest tematem, który interesuje bardzo wiele osób, posiadających w domu rośliny. Niestety, nie wszyscy wiedzą, jak się do tego zabrać. A tymczasem nieprawidłowe przesadzanie może narobić więcej szkód niż pożytku i czasem potrafi nieodwracalnie zaszkodzić roślinom. I dlatego warto skorzystać z porad, które nieco rozjaśniają ten temat.

Przesadzanie roślin doniczkowych – tylko wtedy, kiedy naprawdę tego potrzebują

Osoby, które zastanawiają się, jak przesadzać rośliny, powinny wiedzieć, że nie zawsze jest to konieczne. Prawda jest taka, że za przesadzanie roślin i kwiatów powinno zabrać się tylko wtedy, kiedy one naprawdę tego potrzebują. Jeśli roślina wykazuje zahamowany wzrost, może to być oznaką, że czas na zmianę doniczki na większą. Za przesadzanie można wziąć się także wtedy, kiedy bryła korzeniowa rośliny staje się zbyt zbita i zwyczajnie nie mieści się w doniczce. Jak to sprawdzić? Wystarczy delikatnie opukać doniczkę palcami, po czym bardzo ostrożnie podnieść roślinę do góry. Jeśli korzenie są bardzo mocno splątane i nie ma pomiędzy nimi ziemi, to znak, że już najwyższa pora na przesadzenie. Warto pamiętać o tym, że przesadzać można jedynie te rośliny, które aktualnie są w dobrej kondycji, nie dokuczają im żadne szkodniki ani pasożyty. Przeciwnym razie – zmiana doniczki może im tylko jeszcze bardziej zaszkodzić.

Koniecznie trzeba zadbać o drenaż wody

Każdy właściciel roślin powinien zdawać sobie sprawę z tego, że ich bryła korzeniowa nie powinna przebywać w wodzie. Dlatego przygotowując doniczkę do przesadzania rośliny, należy na jej dnie umieścić drenaż – około dwucentymetrową warstwę potłuczonych kamieni bądź żwirku, w której będzie zalegała woda. W ten sposób korzenie rośliny będą miały zapewnione odpowiednie napowietrzenie, a jednocześnie nie będzie dokuczał im nadmiar wody. Warto także zadbać o to, by zawczasu przygotowana doniczka miała odpowiedni odpływ wody. Jeśli nie posiada ona fabrycznie rozmieszczonych dziurek, warto wykonać je samemu, przy pomocy ostrego narzędzia.

Wybór odpowiedniej doniczki oraz podłoża – ma ogromne znaczenie

W sklepach znaleźć można bardzo wiele różnego rodzaju doniczek, dlatego z pewnością każdy znajdzie idealne dla swoich roślin. Osoby, które często wyjeżdżają z domu na dłużej, mogą wybrać doniczki ze specjalnym systemem nawodnienia. Dzięki temu nawet podczas ich nieobecności rośliny zawsze będą odpowiednio podlane. Warto także dobrać rozmiar doniczki do wielkości rośliny – mały kwiatek z pewnością nie będzie wyglądał atrakcyjnie w wielkiej doniczce, nie ma też sensu przesadzanie dużych roślin do zbyt małych pojemników.

Kolejną kwestią, do której z pewnością należy przywiązać należytą uwagę, jest wybór odpowiedniego podłoża. W sklepach znaleźć można ziemię uniwersalną, odpowiednią dla wszystkich rodzajów kwiatów domowych. Niektóre rośliny wymagają jednak specjalnego podłoża, wzbogaconego odpowiednimi mikroelementami, które zapewnią roślinom odżywianie, wzrost i dobrą kondycję.

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl