Jak urządzić łazienkę? Praktyczne porady

Urządzenie łazienki bywa wyzwaniem. Jest to podobno jedno z najtrudniejszych do zaprojektowania pomieszczeń. Musi zmieścić się w niej wszystko, co niezbędne, a jej metraż często jest bardzo mały. Na pierwszym miejscu postaw jednak funkcjonalność. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych porad niezależnie od wielkości Twojej łazienki. Warto wcześniej przemyśleć jej aranżację i kolory, a także zdecydować się na funkcjonalne wyposażenie.

Wanna czy brodzik?

Nie ma jedynej właściwej odpowiedzi na to pytanie. Wybór zależy od wielu czynników – m.in. od Twojego trybu życia, wielkości pomieszczenia, jego układu, liczby domowników oraz ich potrzeb i preferencji. Zarówno wanna, parawan nawannowy, jak i brodzik prysznicowy mają swoje zalety i wady.

Kabina zajmuje mniej miejsca niż wanna prostokątna czy nawet narożna, a poza tym pozwala zaoszczędzić wodę. W wannie jednak możesz przygotować sobie domowe SPA i kąpiel odprężającą, a także wykąpać dziecko lub psa. Wybierz to rozwiązanie, które jest lepiej dopasowane do ciebie i będzie praktyczniejsze. Parawan nawannowy z kolei łączy zalety obu rozwiązań i może być dobrą opcją do wielu łazienek.

Wygoda Twoja i reszty rodziny powinna być głównym kryterium. Często lepsza okaże się kabina prysznicowa niż na siłę wstawiona wanna akrylowa czy inna, wąska i krótka, która na pewno nie zapewni komfortu.

Meble łazienkowe – postaw na ich funkcjonalność

Bardzo ważnym elementem wyposażenia łazienki są także meble łazienkowe, które powinny być wyjątkowo funkcjonalne. Ważne, by były pojemne, bo muszą zmieścić się w nich m.in. kosmetyki, środki higieniczne i czyszczące, proszek do prania, czyste ręczniki i domowa apteczka. Warto rozważyć zamontowanie m.in. szafek podwieszanych.

Stawiaj też na inne funkcjonalne rozwiązania. Jeśli w twojej łazience stanie wanna prostokątna, ważne, by miała schowki na drobiazgi. Często jest też możliwość zamontowania szafki, która świetnie wpasuje się w ścianę. Inną opcją jest umywalka meblowa, czyli szafka z umywalką.

A czego warto unikać, projektując łazienkę?

Jeśli metraż łazienki nie jest imponujący, unikaj ciemnych kolorów – sprawdzą się one jedynie w dodatkach. Zrezygnuj też z oświetlenia, które może wygląda designersko, ale będzie mało praktyczne. Nie przesadź też z nadmiarem dekoracji, bo do niewielkiego pomieszczenia wprowadzą one jedynie chaos. Kieruj się zasadą minimalizmu i pamiętaj, że często mniej znaczy lepiej. Zadbaj w najpotrzebniejsze wyposażenie, by nie obniżyć funkcjonalności łazienki, a także wizualnie jej nie przytłoczyć

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl