Kwitnienie kaktusów – jak do niego doprowadzić?

Posiadasz w domu kaktusa lub nawet kilka okazów, a jednak nigdy nie widziałeś na nim kwiatów? Aby cieszyć się kwitnącym kaktusem, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, które umożliwiają kwitnienie kaktusów nawet w naszych polskich warunkach.

Daj kaktusowi przejść w stan spoczynku

Stan spoczynku zimowego lub inaczej przezimowanie to moment, kiedy rośliny „zasypiają” i w tym czasie nie rosną. W naszych domach czy mieszkaniach kaktusy bardzo często stoją na parapetach, a te – znajdują się przy kaloryferach.

Aby umożliwić kaktusowi przejście w stan spoczynku zimowego, należy zapewnić mu odpowiednie warunku – to jest mniej więcej w połowie listopada zaprzestać podlewania roślin i przenieść je w zimne miejsce.

Aby przejść w stan spoczynku, kaktusy potrzebują temperatury od 10 do 12 stopni. Oczywiście, taka temperatura nie jest możliwa do uzyskania w mieszkaniu, dlatego dobrym pomysłem jest przeniesienie roślin do garażu, piwnicy, domku ogrodowego lub… Przechowywanie w lodówce. Szczególnie w mieszkaniach, które nie posiadają żadnego ze wskazanych pomieszczeń, można przeznaczyć fragment półki w lodówce na przezimowanie roślin.

Przed przeniesieniem kaktusów, należy je do tego odpowiednio przygotować: wyjąć z doniczki, delikatnie oczyścić system korzenny z nadmiaru ziemi, zawinąć korzenie czarno-białą gazetą i roślinę włożyć do pudełka (nie zamykać go szczelnie, aby nie doprowadzić do zgnicia roślin). Tak przygotowane rośliny są gotowe na zimę.

Kaktusy powinny wrócić do domu w marcu. Nie przestrasz się na ich widok: będą pomarszczone i wysuszone. Absolutnie nic im nie jest, to normalne!

Należy odwinąć je z gazet i wsadzić do świeżej ziemi do kaktusów, jednak nie podlewać od razu – z tym zabiegiem należy poczekać około tygodnia. Po kilku dniach, kaktusy na nowo staną się piękne i z pewnością zakwitną.

Odpowiednie stanowisko

Wszystkie gatunki kaktusa kwitną, dlatego jeśli po prawidłowym przezimowaniu nadal nie widzisz na swoich roślinach pąków zapowiadających pojawienie się kwiatów, być może miejsce, w którym je trzymasz, nie jest dla nich odpowiednie.

Przede wszystkim, kaktusy lubią światło. Nie zakwitną na stanowiskach zacienionych, dlatego jeśli Twoje rośliny nie mają bezpośredniego dostępu do światła słonecznego – musisz je przenieść w lepsze dla nich miejsce.

Warto również pamiętać, że kaktusy, jako rośliny pustynne, nie lubią nadmiaru wody. Przelane, potrafią zgnić lub wyglądać na chore, a także na pewno nie zakwitną. W ich przypadku warto kierować się zasadą, że lepiej gdy mają zbyt sucho, niż za mokro. Ilość wody potrzebna kaktusowi jest kwestią indywidualną i zależy od wielkości rośliny i doniczki, a także gatunku kaktusa. Należy jednak pamiętać, że kaktusy najlepiej podlewać przez podsiąkanie (ustawienie doniczki z dziurkami w dnie na podstawku z wodą).

Nieodpowiednie nawożenie

Ostatnim powodem, dla którego kaktusy nie kwitną, może być nieprawidłowe nawożenie. Absolutnie nie powinno się stosować nawozów uniwersalnych, a te przeznaczone do kaktusów użytkować zgodnie z zaleceniami producenta.

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.