Nadwęglan sodu – zastosowanie

Chemia jest obecna w naszym życiu wszędzie, gdziekolwiek się obejrzymy. Powszechnie występuje na przykład w detergentach, których używamy do prania czy sprzątania. Tak naprawdę, bez chemii trudno byłoby pozbyć się uporczywych zabrudzeń z niektórych powierzchni. Nie zawsze jednak trzeba korzystać z chemii gospodarczej, kupowanej w sklepie. Niektóre środki powierzchniowo czynne można zrobić samodzielnie w domu — taniej i bardziej ekologicznie! Jednym z nich jest nadwęglan sodu.

Czym jest nadwęglan sodu?

Co to jest nadwęglan sodu? Nadwęglan sodu to substancja chemiczna znana pod symbolem Na2CO3•1,5H2O2. Występuje jako jeden ze składników silnie czyszczących środków, takich jak na przykład kapsułki do zmywarek czy proszki do prania. Ma stosunkowo niską toksyczność, może jednak działać drażniąco na układ oddechowy, oczy oraz układ pokarmowy. Dlatego też należy przechowywać go poza zasięgiem dzieci i zwierząt oraz stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy przy korzystaniu z tego środka.

Do czego można wykorzystać nadwęglan sodu?

Ten biały proszek ma wiele ciekawych właściwości. Przede wszystkim ulega rozkładowi chemicznemu, a nie podlega bioakumulacji, dodatkowo rozpuszcza się dobrze w wodzie. Oznacza to, że jest środkiem ekologicznym — jest nieszkodliwy dla środowiska. Działa bardzo dobrze jako wybielacz, dlatego często dodawany jest do detergentów. Doskonale sprawdza się jako środek do prania oraz do namaczania. Może jednak rozjaśniać kolory, dlatego najlepiej sprawdza się przy praniu białych i jasnych ubrań lub tych, które nie tracą barw. Doskonale nadaje się do czyszczenia dywanów czy zasłon, a nawet sukni ślubnych!

Jakie jeszcze są zastosowania nadwęglanu sodu?

Rozpuszczając niewielką ilość nadwęglanu sodu w ciepłej wodzie, można uzyskać bardzo skuteczny roztwór wybielający. Można nim czyścić osad z kawy wewnątrz dzbanka, wlewając gorący roztwór albo wyczyścić toaletę. Roztworem można również wyczyścić zagrzybione ściany w mieszkaniu przed malowaniem — dobrze usuwa pleśnie. Nadwęglan sodu najlepiej kupić w specjalnych ekologicznych drogeriach lub w innych sklepach internetowych ze środkami chemicznymi. Kosztuje około 7 złotych za kilogram, a z powodzeniem zastępuje wiele popularnych środków myjących — tabletki do zmywarki, żele do czyszczenia toalet, preparaty na pleśnie, proszek do prania, wybielacz, czy uniwersalny płyn do mycia powierzchni kuchennych, czy sanitariatów. Warto przeliczyć, ile miesięcznie wydaje się na te wszystkie detergenty i spróbować zastąpić je ekologicznym, a przede wszystkim skutecznym nadwęglanem sodu. Dobrej jakości nadwęglan sodu kupisz w sklepie internetowym Słodkie Zdrowie.

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl