Roślinne dekoracje w domu – mech chrobotek czy rośliny doniczkowe?

Mech chrobotek stał się powszechną dekoracją każdego domu. Decydują się na niego zarówno osoby, które nie pasjonują się kwiatami, jak i wszyscy fani pielęgnowania roślin. Mech dekoracyjny nie wymaga od nas zaangażowania, swój nieskazitelny wygląd może zachować nawet przez 15 lat (!), umieszcza się go w zacienionym miejscu i nie trzeba go przycinać, ponieważ się nie rozrasta. Nie każdy może jednak pozwolić sobie na tego rodzaju ogród wertykalny w swoim domu – w końcu nie jest to rozwiązanie, które pasuje do każdego wnętrza. Jaka roślinna dekoracja będzie więc wyglądać równie spektakularnie, co mech chrobotek? Sprawdź!

Rośliny doniczkowe dla amatorów 

Często mówi się, że ktoś ma, lub nie ma, tzw. “ręki do kwiatów”. Dlatego ostatnimi czasy popularne stały się rośliny, których pielęgnacja wymaga od nas minimum wysiłku (więcej na ten temat dowiesz się z artykułów na https://dobrewnetrza.net/). Tego typu rośliny pięknie ozdobią każde wnętrze – zieleń nadaje pomieszczeniom świeżości. Jeśli zależy Ci zatem na stworzeniu nowoczesnej, modnej przestrzeni, całkowicie zrezygnuj ze sztucznych roślin na rzecz tych żywych, ale niewymagających – takich, jak:

  • zamiokulkas,
  • monstera deliciosa,
  • sedum burrito,
  • philodendron xanadu,
  • sansewieria gwinejska,
  • zielistka sternberga,
  • juka gwatemalska,
  • kaktus.

Te rośliny udekorują Twoje wnętrze, ale nie będą uciążliwe w pielęgnacji, dzięki czemu otrzymasz maksymalnie najlepszy efekt za minimum wysiłku!

Czy rośliny doniczkowe to jedyne dekoracje roślinne, jakie możesz wykorzystać w swoim domu?

Oczywiście, że nie! Rynek wnętrzarski jest obecnie tak nasycony, że pojawiło się na nim wiele rozwiązań dotyczących kwestii, jak udekorować swoje mieszkanie roślinami. Mech dekoracyjny nie pasuje do Twojego wnętrza, a postawione na parapecie rośliny niekoniecznie do Ciebie przemawiają? Może zdecydujesz się na którąś z poniższych opcji!

Kącik roślinny

Jeśli rośliny na parapecie kojarzą Ci się z paprociami, które zawsze stały na szkolnych oknach, możesz wykorzystać inne rozwiązanie. Dobrym pomysłem będzie stworzenie w mieszkaniu osobnej przestrzeni, która będzie tylko i wyłącznie przestrzenią dla roślin. Najlepiej, by był to kącik – w ten sposób rośliny nie będą nikomu zawadzać. Doniczki możesz ustawić na komodzie czy półce bądź zaopatrzyć się w różnego rodzaju kwietniki i stojaki – niższe, wyższe, drewniane, metalowe – wszystko zależy od tego, jakie pasują do Twojego wnętrza. Doniczki z kwiatami i roślinami możesz również zawiesić. Najlepiej jednak zastosować wszystkie te opcje – wówczas stworzymy wrażenie miejskiej dżungli wewnątrz mieszkania!

Las w słoiku

Las w słoiku cieszy się niesłabnącą popularnością. To namiastka lasu, zamknięta w szklanym wazonie. Nie wymaga pielęgnacji, pełni wyłącznie funkcję dekoracyjną. Świetnie wygląda postawiony zarówno na parapecie, jak i komodzie czy ławie. Dzięki temu, że lasy w słoiku występują w różnych rozmiarach, możemy z powodzeniem dostosować je do naszego wnętrza. Dobrze zaopatrzyć się w kilka – mniejszych i większych, a następnie ustawić je w kilku miejscach naszego pokoju. Dzięki temu, całość będzie spójna i charakterystyczna!

Stroik

Fani DIY na pewno ucieszą się z przygotowania ozdoby własnoręcznie. Przyda się do tego gąbka florystyczna oraz sztuczne kwiaty. Możemy zaaranżować ją w dowolny sposób! Jeśli stawiasz na naturalny look, dodaj do niej mech, sztuczną ziemię i postaw na zielony kolor. Jeśli kochasz pastele, skomponuj ze sobą kilka rodzajów kolorowych kwiatów. Stroik będzie wspaniałą alternatywą dla tradycyjnych wazonów, w których cięte kwiaty wytrzymują zaledwie kilka dni!

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl