Sprytne rozwiązania do funkcjonalnej kuchni

Kuchnia często jest uznawana za najważniejsze pomieszczenie w domu. Dla wielu par lub rodzin jest miejscem spotkań i rozmów przy wspólnym posiłku. Spędzamy w niej wiele czasu podczas porannej kawy, przygotowywania dań czy w trakcie dyskusji przy kolacji. Nic dziwnego, że zależy nam, by była idealna – perfekcyjnie zaprojektowana w każdym szczególe oraz wyjątkowo funkcjonalna.


Idealna kuchnia musi odpowiadać nam designem, ale także być praktyczna. Ważne, by łatwo można w niej było utrzymać porządek, znaleźć potrzebne akcesoria i sprzęty, a także efektywnie gotować. Funkcjonalna kuchnia i solidny blat kuchenny to podstawa, by nam ułatwić i umilić codzienne życie. Poznaj sprytne rozwiązania do kuchni.


Projekt dopasowany do naszych potrzeb


Główne problemy w wielu kuchniach to efekt złego projektu i nieodpowiedniego wyboru. Jeśli dużo i często gotujesz, postaw na solidny blat kuchenny, a jeśli lubisz czytać przy porannej kawie, zainwestuj w wydajne oświetlenie. Z kolei osoby, które robią zapasy i przechowują wiele produktów, powinny zadbać o to, by projekt kuchni był przemyślany.


Bardzo ważne jest maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, by nie okazało się, że szafek jest jednak za mało. Postaw na szafki górne i narożne, rozwiązania typu cargo czy półki kuchenne. By utrzymać porządek, pamiętaj, że dostępne są różne wkłady, które pomagają w jak najlepszym zoptymalizowaniu miejsca w szufladach.


Jakie blaty kuchenne polecamy?


Ważnym elementem każdej kuchni jest blat, dlatego warto dobrze przemyśleć jego wybór. Do wyboru są różne blaty kuchenne, o odmiennych parametrach i właściwościach. Weź pod uwagę ich zalety oraz wady, a także swoje potrzeby i ustalony budżet.


Bardzo dobrym wyborem będą m.in. blaty dębowe lub wykonane z drewna egzotycznego, kamienia lub spieku kwarcowego. Jeśli jednak musisz szukać niskobudżetowego rozwiązania, możesz też zwrócić uwagę na blaty produkowane z laminatu. Jednak materiał, kolor i ogólna estetyka to nie wszystko. Ważna jest także odpowiednia wysokość blatu. Za optymalną przyjmuje się około 85 cm, ale powinna być ona dopasowana do konkretnych potrzeb.


Oświetlenie w kuchni


Aby korzystanie z kuchni było praktyczne i komfortowe, zadbaj też o odpowiednie oświetlenie. Warto dopasować je do innych elementów wyposażenia – jak blat dębowy lub z granitu, wyspa czy meble. Dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w różne źródła światła, w tym w oświetlenie wiszące oraz miejscowe, ale także w dekoracyjne rozwiązania jak taśmy LED. Powinno zostać ono zamontowane w miejscu, gdzie jest blat kuchenny, nad zlewem i nad wyspą kuchenną.

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl