Tkanina polar, dzianina, bawełna – wybrane rodzaje tkanin i ich zastosowanie

Różne materiały przydają się do przygotowania rozmaitych rzeczy – m.in. zasłon, pościeli i prześcieradeł, kocyków dla dziecka czy koszul na specjalne okazje. Wybór tkanin jest bardzo duży, ale trzeba wiedzieć, która z nich będzie najlepsza do konkretnego zastosowania. Czym są tkaniny i dzianiny? Wyjaśniamy poniżej.


Wybór materiału zależy od przeznaczenia


Od lat chętnie wykorzystywana jest bawełna, popularnością cieszy się także tkanina polar, jersey czy minky. Wybraliśmy kilka materiałów i prezentujemy ich przykładowe zastosowanie. Dobór tkaniny w zależności od zastosowania jest kluczowy, dlatego poznajmy różne tkaniny, dzianiny, a następnie nauczmy się je odpowiednio wykorzystywać.


Tkanina polar – materiał odpowiedni na ciepłą odzież


Materiał polar bardzo szybko zyskał dużą popularność, gdyż świetnie sprawdza się do uszycia bluz czy dresów. Cenią go sportowcy oraz osoby lubiące spędzać czas aktywnie na wycieczkach i wyprawach. Można z niego uszyć ciepłą odzież, gdyż zapewnia komfort oraz miękkość.


Materiał polar, który składa się głównie z bawełny, będzie bardzo trafnym wyborem do uszycia odzieży dla wrażliwej skóry, między innymi dla dzieci. Uszyjesz z niego bluzy, ale także kocyki dla dzieci.


A może tkanina polar syntetyczny? Tkanina ta jest miękka, odporna, ciepła, mięsista, świetna do szycia odzieży damskiej, męskiej, dziecięcej, ale także modnych dodatków do wnętrz. Tkanina polar dostępna jest w kilku rodzajach, wzorach i kolorach.


Tkaniny, dzianiny – czym się różnią?


Osobną kategorię wśród materiałów stanowi dzianina. Na czym polega różnica? Inna jest metoda splatania nitek – tkaniny są tkane, a dzianiny są dziane. Tkaniny i dzianiny to najczęściej wykorzystywane rodzaje materiałów, dlatego warto wiedzieć, co je od siebie odróżnia.


Tkaniny tka się tradycyjnie na krosnach, a dzianiny na maszynach dziewiarskich lub w domu na drutach lub szydełku. Odmienne sposoby ich produkcji sprawiają, że tkanina i dzianina mają inną rozciągliwość, inaczej zachowują się podczas szycia, krojenia, ale i noszenia czy użytkowania.


Tkanina jest zbudowana z dwóch nitek – z osnowy oraz wątku, a dzianina jest produkowana z przędzy tworzącej oczka. W praktyce oznacza to, że m.in. eleganckie koszule są uszyte z tkaniny, z koszulki do spania czy pod bluzę – z dzianiny.


Na ubrania najlepszym wyborem będzie bawełna. Z kolei dzianiny poliestrowe, czyli między innymi polar czy minky, sprawdzą się, jeśli zamierzamy wykonać na przykład ubranka (koszulki czy piżamki) albo kocyk dla dziecka.

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl