Wiosna i lato to czas kwitnienia roślin cebulowych

Ciężko wyobrazić sobie współczesne ogrody bez kwiatów cebulowych. Okres wiosenno-letni jest pod tym kątem szczególnie obfity – warto zatem poznać bliżej rośliny cebulowe. Uprawa nie należy do skomplikowanych i pomoże uzyskać efekt wow!

Czym są rośliny cebulowe?

Cebule kwiatowe są chętnie wybierane przy planowaniu ogródkowych rozsad. Ciężko w zasadzie wyobrazić sobie współczesne kompozycje kwiatowe bez roślin cebulowych.

Zdecydowana większość znanych nam współcześnie kwiatów cebulowych pochodzi z obszarów, na których panujący klimat nie umożliwiał długiego okresu wegetacji. Mowa o terenach, które wyróżniały się częstą zmianą pogody między następującymi porami roku. W czasie lata panowały suche warunki, z kolei po jesiennej porze deszczowej nadchodziła długa i mroźna zima. 

Wyłącznie wiosna stanowiła tutaj optymalne warunki do rozwoju roślin cebulowych. Z uwagi na krótki czas trwania rośliny dokonały samodzielnego przystosowania się do tych okoliczności. W jaki sposób? Aby przetrwać nieprzychylne warunki pogodowe rozwinęły podziemne pędy – cebulki, które stanowią magazyn substancji odżywczych oraz zalążki liści. Dzięki temu w czasie wiosny możliwe jest szybkie rozpoczęcie wzrostu i doprowadzenie w krótkim czasie do bujnego kwitnienia.

Gdzie kupić dobrej jakości rośliny cebulowe? Sklep cebule-kwiatowe.pl oferuje cebulki kwiatów wiosennych oraz jesiennych z dostawą do domu.

Jak dbać o rośliny cebulowe latem?

Uprawa roślin cebulowych nie powinna przysparzać trudności nawet początkującym ogrodnikom. Kluczowe jest przede wszystkim dobranie odpowiedniego stanowiska. Niektóre kwiaty lubią nasłonecznione miejsca, które przyczyniają się do bujnego kwitnienia, inne z kolei preferują zacienione stanowiska. 

Właściwe dostosowanie przestrzeni to punkt wyjściowy prac ogrodowych. Kolejny aspekt dotyczy spełnienia warunków w kontekście gleby i nawożenia. Trzeba także pamiętać o regularnym nawadnianiu, szczególnie podczas przedłużającej się suszy. Każdy gatunek może mieć inne preferencje względem podlewania – warto wziąć to pod uwagę. 

Jakie gatunki kwiatów cebulowych kwitną wiosną i latem? 

Kwiaty cebulowe można sadzić jesienią (wówczas zakwitną wraz z początkiem okresu wegetatywnego) lub wiosną – wówczas efektownego kwitnienia można spodziewać się w okresie letnim. Przykład stanowią np. mieczyki, begonie lub lilie orientalne. Warto przy tym zaznaczyć, że część kwiatów cebulowych można wkomponować do stworzenia efektownych rabat. 

Co po przekwitnięciu?

Gdy czas świetności rośliny cebulowej przeminie – po przekwitnięciu warto pokusić się o usunięcie uschniętych kwiatostanów. Dzięki temu roślina zamiast skupiać się na wytwarzaniu nasion – wykorzysta zasoby do magazynowania substancji odżywczych. Ta czynność nie zajmie dużo czasu, a może przynieść nadzwyczaj dobre rezultaty! 

Wykopywać na zimę czy nie?

Pomimo dostosowania roślin do zmiennych warunków niektóre cebule są jednak wrażliwe na mróz. Z tego powodu zaleca się wykopanie i przechowywanie w chłodnym i ciemnym miejscu do kolejnego sadzenia. Warto przy tym oczyścić cebule z resztek liści i ziemi, a następnie obsypać je np. trocinami lub torfem. Gatunki, które nawet pomimo zastosowania ściółkowania nie przetrwają w gruncie to np. eukomis, mieczyk, lilia orientalna czy śnieżek. Wykopywania nie wymagają hiacynty, kosaćce, czy cebulice syberyjskie. 

Powyższy poradnik powinien dostarczyć Ci podstawowych informacji dotyczących cebul kwiatowych. Spośród gamy dostępnych gatunków z pewnością każdy znajdzie dla siebie odpowiednie odmiany, które ozdobią każdy ogród.

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl