Jakie rośliny wzdłuż ogrodzenia posadzić?

Każdy marzy o mieszkaniu w pięknym miejscu. Coraz więcej osób mieszka w swoim własnym domu z ogrodem. Na szczególną uwagę zasługuje posesja, która powinna być ładnie urządzona. Bardzo ważne jest posadzenie odpowiednich roślin wzdłuż ogrodzenia, aby można było zakryć się przed sąsiadami i przechodniami. Co posadzić przy płocie?

Najczęściej sadzone rośliny wzdłuż ogrodzenia

Przejeżdżając ulicami domków jednorodzinnych, najczęściej przy ogrodzeniach można zobaczyć iglaki. Są to najpowszechniejsze rośliny, które są wiecznie zielone. Doskonale kontrastują ze śniegiem w zimie i żółtymi liśćmi jesienną porą. Pięknie przystrzyżone lub wymodelowane tworzą niepowtarzalne kształty, które przykuwają wzrok. Najpopularniejsze są tuje. Można je kupić praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym w różnych wielkościach. Dostępne są także różne odmiany. Tuje szybko rosną i w krótkim czasie można osłonić się przed sąsiadami. Nie wymagają także specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki czemu nadają się do uprawy praktycznie na każdym terenie.

Sprawdź również jak zbudować nowoczesną i funkcjonalną altanę ogrodową

rośliny wzdłuż ogrodzenia

Co posadzić przy płocie zamiast iglaków?

Oczywiście iglaki to nie jedyne rośliny doskonale nadające się do sadzenia wzdłuż ogrodzenia. Jest wiele innych odmian roślin, które mogą stać się ozdobą płotu. Przede wszystkim warto dobrać roślinność do rodzaju gleby czy nasłonecznienia. Jednym osobom podobają się uformowane w różnorodne kształty żywopłoty, a innym pnącza, które zataczają swoje własne ścieżki na ogrodzeniu. Także kolorowe kwiaty wyglądają bajecznie. Dla osób, które chciałyby posadzić iglaki, ale nie tuje godne polecenia są cis pospolity czy jałowiec chiński. Również modrzew europejski nie jest wymagający. Jeśli nie iglaki, to warto zastanowić się nad krzewami. Znakomicie wygląda berberys lub ligustr, który podczas kwitnienia cudownie pachnie. Szybko rośnie i ma piękne kwiaty śliwa ałycza, a dekoracyjnymi owocami zachwyca ostrokrzew ilex. Dostępne są także różne odmiany dekoracyjnych traw, które mogą osiągnąć wysokość nawet jednego metra. Jest to propozycja dla tych osób, które nie chcą się całkowicie odciąć od świata i jedynie przyozdobić ogrodzenie tworząc gęsty i zwarty, acz dość niski żywopłot.

Kwitnące rośliny wzdłuż ogrodzenia

Większość osób kocha kwiaty. Ogród zazwyczaj w takich domostwach mieni się kolorami. Również wzdłuż płotu można zrobić kwietne rabaty. W sklepach ogrodniczych dostępne są mieszanki roślin osiągające prawie dwa metry wysokości. Specjalnie wyselekcjonowane nasiona pozwalają cieszyć się pięknymi kwiatami przez całą wiosnę, lato i jesień. Takie rośliny najczęściej są jednoroczne, ale wystarczy zebrać nasiona i posadzić je w następnym sezonie. Kwitnące ogrodzenie będzie co roku wyglądać inaczej, ale z pewnością przykuje wzrok wielu przechodniów i sąsiadów. Można także wybrać jedną roślinę kwitnącą, która będzie zdobić ogrodzenie. Doskonale nadaje się do tego hortensja czy lawenda. Również róża pnąca jest znakomitym rozwiązaniem. Można także posadzić pięknie kwitnące słoneczniki, które mogą rosnąć nawet do 4,5 metra wysokości. Dodatkowo słoneczniki są jadalne, a więc można także skorzystać z takiego żywopłotu bądź stworzyć świetną pożywkę dla ptaszków.

Przeczytaj również https://homedelight.pl/czosnek-niedzwiedzi-przyprawa-do-czego/

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl