Nowoczesna, funkcjonalna altana ogrodowa

Widząc ceny gotowych altan wiele osób w ostatnim czasie decyduje się na to, by zbudować samodzielnie altanę ogrodową. Trzeba przyznać, że tego rodzaju obiekt przyda się w każdym ogrodzie, a samodzielne jego stworzenie może dać wiele satysfakcji. Jak zbudować altanę od podstaw? W jakie materiały należy się wyposażyć? Na co zwrócić uwagę przy jej projektowaniu? Poniżej znaleźć można kilka praktycznych wskazówek.

Dobry projekt altany drewnianej

Przede wszystkim zainteresowani budowaniem altany w ogrodzie powinni zacząć od stworzenia projektu. Można zainspirować się gotowymi altankami, które można kupić w wielu marketach budowlanych, jak i tymi dostępnymi w internecie. Na odpowiednich stronach nie brakuje także gotowych projektów altan, które z pewnością ułatwią to zadanie. Zanim jednak postawi się na konkretny wzór, warto zastanowić się chwilę, i co najważniejsze, zmierzyć przestrzeń przed domem, by mieć pewność, że konkretna altana drewniana będzie wyglądała tam dobrze. Odpowiedni rozmiar, właściwa konstrukcja, solidne wykończenie, dobre materiały, ciekawe rozwiązania, dekoracje – tak naprawdę w tym przypadku wszystko ma olbrzymie znacznie.

Dowiedz się również, jak zrobić oczko wodne

Jak zbudować altanę? Co jest potrzebne?

Jeżeli posiada już się projekt altany, można udać się do sklepu budowlanego po odpowiednie materiały. Klienci najczęściej decydują się na budowanie altan drewnianych, dlatego też w tym przypadku wybór odpowiedniego (wysuszonego) drewna ma duże znaczenie. Jeżeli altana ma być funkcjonalna i ma dodatkowo być ozdobą naszego ogrodu, trzeba przyłożyć się zarówno do jej wykonania, jak i do wybrania właściwych materiałów. Z pewnością przyda się także kilka cegieł oraz zaprawa, by konstrukcja drewniana miała silną podstawę i by w porze deszczowej nie dostawała się do niej woda. Najlepiej kupić drzewo sosnowe lub modrzewiowe, by mieć pewność, że będzie ono dobrze wyglądać przez wiele lat. Warto także pomyśleć o elementach szklanych. Niewielkie szklane okna lub dach ze szkła z pewnością sprawią, że będzie ona prezentować się nowocześnie i efektownie. Nie należy zapominać o potrzebnych sprzętach. Wiertarka, wkrętarka, maszyna do cięcia drewna podczas budowy takiej konstrukcji na pewno wielokrotnie się przydadzą.

jak zbudować altanę

Czy każdy poradzi sobie z tym zadaniem? Jak zbudować altanę w prosty sposób?

Niewątpliwie każdy może zbudować altanę, jeśli postępuje zgodnie z instrukcjami. Trzeba jednak przyznać, że altana drewniana zbudowana przez właścicieli samodzielnie prezentuje się znacznie lepiej niż np. modele plastikowe, które można w ostatnim czasie dostrzec w wielu ogródkach. Plastikowe altany są niedrogie i łatwo je przetransportować, jednak ich design nie zawsze dobrze prezentuje się w pięknych, modnie zaaranżowanych ogrodach. Plastik nie sprawdza się w trudnych warunkach, dlatego też po zimie często pęka i znacznie szybciej niszczy się niż drewno.

Warto postawić na modną altanę, gdyż dzięki niej zyska się dodatkowe miejsce do relaksu, jak i spędzania czasu z bliskimi na świeżym powietrzu. Altany są idealnym miejscem do organizowania imprez towarzyskich, takich jak: grille lub spotkania z przyjaciółmi i członkami rodziny.

Przeczytaj również https://kaktusy-sukulenty.pl/poznaj-najskuteczniejsze-rosliny-na-komary/

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl