Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś
Ogród

Jakie kaktusy do ogrodu wybrać?

Data publikacji 9 lutego 2020


Piach, piach, piach, żar z nieba, brak wody, dookoła brak żywej duszy, kilka skał i samotny kaktus – taki iście pustynny obrazek kojarzy się z najeżonym kolcami sukulentem. Choć wydaje się, że kaktusy lubią gorący i suchy klimat, można je spotkać nie tylko w polskich domach, ale i…ogródkach.

Kaktusy do ogrodu

Egzotyczne kształty i piękne kwiaty, a także łatwość w uprawie zjednały kaktusom zwolenników na całym świecie. W naszym, dość co by nie powiedzieć, surowym i wilgotnym dla kaktusów klimacie, spotykane są ich dwie odmiany: mrozoodporna i zimoodporna. Mrozoodporne kaktusy, z których najbardziej znane są opuncje, pochodzą z terenów wysokogórskich położonych w Boliwii i Peru. Gatunki te przetrwają w ogrodzie siarczyste mrozy pod warunkiem, że podłoże będzie suche (nie może to być miejsce, gdzie choćby na moment pojawia się zalegająca woda) i będą osłonięte np. daszkiem czy kawałkiem szyby od nadmiaru wody, która pojawia się w sezonie jesienno-zimowo-wiosennym. Z kolei zimoodporne gatunki poradzą sobie i z kapryśną pogodą, i z nadmiarem wody, bez pomocy człowieka.

Warunki hodowli

Skoro więc zimotrwałe gatunki same sobie poradzą prawie w każdych warunkach i nie wymagają specjalnej troski, warto, zanim wprowadzimy do ogrodu odrobinę egzotyki, zadbać o odpowiednie warunki dla gatunków mrozoodpornych. Miejsce – kaktusy, wszystkie bez wyjątku, kochają słońce, zatem musi to być stanowisko nasłonecznione, dobrze też jeśli jest osłonięte od wiatrów. Jak już wcześniej zostało wspomniane – nie może to być miejsce, gdzie gromadzi się woda. Najlepiej taki skalniak urządzić na pagórku lub wzniesionej rabacie, skąd woda sama odpłynie i nie będzie potrzeby instalacji drenażu. Gleba, w której kaktusy będą najlepiej rosły powinna być uboga, przepuszczalna. Specjaliści od upraw kaktusów zalecają przygotowanie mieszanki poprzez wymieszanie grubego żwiru (40%), żwiru płukanego (20%), ziemi ogrodowej i gliny (po 20% każda). Na tym jednak nie koniec – wokół kaktusów należy rozsypać grubą warstwą ściółki z grysu skalnego lub płukanego żwiru. Kaktusy z powodzeniem uprawiane są także w doniczkach na balkonach i tarasach.

Jak przygotować kaktusy do zimy?
Gdy nadchodzą jesienne dni przynoszące ze sobą spore opady, kaktus należy osłonić daszkiem, który jednak zapewni dostęp do światła. Opuncje muszą zostać przesuszone, do tego stopnia nawet, by wręcz zwiędły – taka utrata wody pozwoli im przejść w stan spoczynku i przetrwać zimę.

Rośliny towarzyszące

Nie sprawiające kłopotów w uprawie kaktusy (najczęściej spotykane Opuntia humifusa, O. comanchica, O. rhodantha oraz O. fragilis) dobrze będą czuły się w sąsiedztwie roślin o podobnych wymaganiach tj. rośliny skalne potrzebujące słonecznego stanowiska i odporne na suszę. W ogrodach bardzo często widać tuż obok kaktusów zioła wieloletnie – rozmaryn, szałwię, lawendę, niskie trawy ozdobne, juki ogrodowe oraz karłowe kosodrzewiny czy jałowce.

Kaktusy, które mają wszystko, czego potrzebują do życia odwdzięczą pięknym wyglądem i kwiatami.

stoły do salonu

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl

Jestem pasjonatem roślin, który od lat dzieli się miłością do kaktusów i sukulentów. Na blogu znajdziesz moje porady dotyczące pielęgnacji roślin, aranżacji wnętrz oraz tworzenia zielonych przestrzeni w domu i ogrodzie. Uwielbiam łączyć praktyczną wiedzę z pasją do natury, by inspirować do tworzenia pięknych, zielonych miejsc na co dzień.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?