Rośliny wieloletnie lubiące słońce – jak wybrać?

Urządzanie ogrodu z pozoru może wydawać się prostą sprawą. Idzie się do sklepu i kupuje nasiona. Następnie trzeba je posiać i czekać na efekty. Jednak nie jest to takie proste. Przede wszystkim trzeba dobrać roślinność do gleby i nasłonecznienia. Jakie rośliny wieloletnie lubiące słońce sadzić w ogrodzie? Jak o nie dbać?

Jak zaaranżować ogród?

W wielu ogrodach słońce ogrzewa miejsca w sezonie letnim przez okres dłuższy niż osiem godzin. W takim wypadku należy dobrać odpowiednią roślinność, która będzie kwitnąć i rosnąć w takich warunkach. Należy pamiętać, że słońce dość mocno wysusza ziemię, z tego względu trzeba rośliny podlewać regularnie. Przede wszystkim komponując ogród, należy zwrócić uwagę na warunki, w jakich rośliny będą rosły. Dobrze jest zaplanować dokładnie rabaty i wybrać rośliny wieloletnie lubiące słońce. Bardzo ważne jest dobranie takich odmian, które kwitną przez cały sezon. Oczywiście można wybrać rośliny w jednym kolorze lub stworzyć wielobarwne kompozycje, które będą zachwycać wszystkich miłośników rabat. Dobrze jest także przygotować glebę pod daną roślinność. Należy sprawdzić, czy muszą być one nawożone i czy wymagają specjalnego traktowania.

Przeczytaj również jak działa domowa oczyszczalnia ścieków

R ośliny wieloletnie lubiące słońce w kolorze żółtym

Krwawnik wiązówkowaty jest rośliną, która pięknie wygląda i dorasta nawet do 120 centymetrów. Kwitnie od czerwca do września i świetnie nadaje się do posadzenia przy ogrodzeniu. Zdecydowanie niższa jest złotnica żółta, która kwitnie od maja do czerwca. Osiąga wysokość do 30 centymetrów i nadaje się do posadzenia wzdłuż alejek. Od lipca do października można cieszyć się cudownymi kwiatami nachyłka. Jest to niska roślina, z której można stworzyć piękny dywan kwietny. Jakie krzewy sadzić w pełnym słońcu kwitnące na żółto? Zdecydowanie godna polecenia jest forsycja, która zachwyca kolorami już w marcu. Można także wybrać żółto kwitnące róże, które doskonale będą wyglądać przy ogrodzeniu lub przy altanie.

Jakie krzewy lubiące słońce warto mieć jeszcze w swoim ogrodzie?

Krzewy można nazwać formą pośrednią między różnego typu bylinami a drzewami. Idealnie komponują się w każdy rodzaj ogrodu. Podczas ich doboru, powinniśmy kierować się przede wszystkim ich wymaganiami siedliskowymi. Poza tym, niezmiernie istotna jest również i sama ich kolorystyka. W szkółkach ogrodniczych znajdziesz szeroki wybór gatunków, tak że na pewno nie wyjdziesz z pustymi rękoma. Jeżeli nie uda ci się znaleźć tego, czego szukasz, możesz spróbować przeglądać internetowe szkółki, Tam wybór jest oczywiście jeszcze szerszy. 

Co do gatunków, które koniecznie sprawdź takie jak:

  • pigwowiec okazały;
  • jaśminowiec wonny;
  • lilak pospolity;
  • pięciornik krzewiasty;
  • hibisus syryjski.

Rośliny lubiące słońce w kolorze czerwonym i różowym

Zdecydowanie kolor czerwony kojarzy się z różą i jest to kwiat, który doskonale nadaje się na słoneczne stanowiska. Równie pięknie prezentuje się czosnek olbrzymi, który kwitnie od czerwca do lipca. Może osiągnąć nawet półtora metra wysokości. Późnym latem i wczesną jesienią doskonale prezentują się astry. Na dużą uwagę zasługuje także złocień ogrodowy i jeżówka purpurowa. Znakomicie wygląda także piwonia chińska czy kosaciec bródkowy. Wszystkie z tych roślin można posadzić w słonecznych miejscach, a dodatkowo cieszyć się kwiatami począwszy od wiosny, a skończywszy późną jesienią.

Co jeszcze można posadzić w pełnym słońcu?

Znakomicie prezentują się także rośliny kwitnące na biały kolor. Wśród takich kwiatów na szczególną uwagę zasługują kolkwicja chińska, anafalis perłowy czy jaśminowiec. Również lilak zwyczajny czy magnolia gwieździsta będą się okazale prezentować. Oprócz kwiatów można także wybrać trawy, które doskonale nadają się do sadzenia w pełnym słońcu. Idealnym rozwiązaniem jest trzcinnik ostrokwiatowy czy rozplenica japońska.

krzewy lubiące słońce

Nie wiesz jakie rośliny wybrać? Zapytaj specjalistów!

Dobór roślin nie należy do najprostszych zadań. Nie znając ich preferencji i tego, jak rozrastają się w kolejnych cyklach rozwoju, nie trudno będzie popełnić tutaj głupi błąd. Specjaliści w szkółkach i zakładach projektowych latami zbierają wiedzę, aby jak najlepiej wykorzystać ją w praktyce. Jeżeli nie jesteś pewien tego na przykład jakie krzewy lubiące słońce posadzić w swoim ogrodzie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby umówić się na konsultacje. Możesz również zlecić wykonanie całego projektu specjaliście. W ten sposób będziesz spokojniejszy, że nic z sobą nie będzie kolidować. 

Warto również zaznaczyć, że sam zakup roślin nie należy oczywiście do najtańszych. O wiele lepiej zainwestować w dobry projekt niż wydać tysiąc złotych na rośliny, które po chwili umrą z powodu złych warunków w jakich się znajdą.

Zobacz również https://kaktusy-sukulenty.pl/jakie-rosliny-wzdluz-ogrodzenia-posadzic/

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl