Coś dla oka i dla smaku. Jakie rośliny do kuchni?
Data publikacji 20 stycznia 2020
Kuchnia jest miejscem, w którym chcąc nie chcąc trzeba spędzić trochę czasu każdego dnia. Nawet najbardziej zapracowane osoby zmuszone są przygotować posiłki na cały dzień. Większość ludzi lubi otaczać się przyjemnym widokiem. Rośliny w kuchni potrafią nadać nieco kontrastu a jednocześnie dać dla nas dużo dobrego.
Oczyszczanie powietrza
Przygotowując bardziej skomplikowane potrawy często przez kilka godzin gotujemy, dusimy i smażymy. W związku z tym wydzielają się substancje, które niekoniecznie muszą być dla nas zdrowe. Istnieją rośliny, które potrafią oczyścić powietrze. Trzeba też mieć na uwadze, że specyficzne panujące w kuchni warunki sprawiają, że wytrzymają tam jedynie najmniej wymagające gatunki. Są to takie rośliny jak zielistka Sternberga i sansewieria gwinejska.
Rośliny jadalne
Jadalne odmiany to także dobre rośliny do kuchni. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby posadzić szczypiorek, cebulę lub rzeżuchę. Będą stanowiły niebanalny widok a jednocześnie dadzą nam dostęp do świeżych dodatków. Bardziej znanymi są z pewnością zioła. Mięta, bazylia lub rozmaryn powieszone w specjalnych doniczkach sprawiają, że mamy zawsze świeże zioła pod ręką.
Ciekawym rozwiązaniem są kiełki. Z pomocą odpowiednich kiełkownic możemy posiać różne ich rodzaje. Wiele gatunków roślin, których kiełki się wykorzystuje, posiada dużo witamin. Jeśli planujemy zaplanować zieloną kuchnię, będą one z pewnością ciekawym elementem.
Wyłącznie dla oka
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kuchnię po prostu udekorować. Rośliny do kuchni muszą jedynie wytrzymać warunki jakie panują w tym pomieszczeniu. Przykładem takich roślin są paprocie, pierwiosnki oraz pelargonie. Te ostatnie mają dodatkowy atut. Pelargonie odstraszają muszki, których w kuchni nie brakuje, jeśli posiadamy owoce w koszyku. Ciekawą opcją są również kaktusy. Lubią one wysokie temperatury. Trzeba jedynie zadbać, żeby nie były one narażone na zbyt dużą wilgotność a w przypadku większości ich odmian zapewnić odpowiednie oświetlenie. W przypadku ciemniejszych pomieszczeń sytuację ratują żarówki oraz taśmy LED, które nastawione są na wspomaganie wzrostu roślin. Światło takie ma barwę czerwono – fioletową i jest często wykorzystywane w tzw. growboxach.
Chcąc nadać niepowtarzalnego wyglądu kuchni warto dobrze zagospodarować miejsce. Idealny, z racji dostępu światła słonecznego jest parapet, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby doniczki zawiesić w innych zakamarkach. Odpowiednie światło oraz zapewnienie dobrej wentylacji sprawi, że nad naszym blatem wyrośnie prawdziwy gąszcz. Jeśli przy tym dobrze rozplanujemy dobór roślin w kuchni, wtedy może się okazać, że cały rok będziemy mieli pod ręką warzywa i przyprawy. Latem to dla większości nic wielkiego, duży dobór dodatków na pewno zostanie doceniony zimą, kiedy dostęp do naturalnych jarzyn jest mocno ograniczony. Odrobina wyobraźni pozwala zatem nacieszyć zarówno oko, jak i kubki smakowe. Nasz organizm z pewnością również nam podziękuje spożycie zdrowych dodatków oraz za posadzenie roślin, które oczyszczają powietrze, którym oddychamy.