Jakie zwierzęta przydają się w przydomowym ogrodzie?

W przydomowych ogrodach bardzo często pojawiają się różnego rodzaju zwierzęta. Z obecnością niektórych należy walczyć, ponieważ mogą one zaszkodzić faunie i florze. Tymczasem okazuje się, że niektóre stworzenia, które wybierają ogrody jako miejsce swojego bytowania, są niesamowicie pożyteczne i z pewnością warto zadbać o to, żeby chciały zostać mu na dłużej. Jakie są to zwierzęta?

Ptaki – dlaczego warto ugościć je w ogrodzie?

Niektórym osobom wydaje się, że obecność ptaków w ogrodzie może być bardzo uciążliwa. Tymczasem są to zwierzęta bardzo pożyteczne, dlatego warto zadbać o to, by znalazły swoje miejsce w przydomowym ogrodzie. W tym celu można ustawić w nim różnego rodzaju karmniki, budki lęgowe oraz gniazda, które staną się ich domem.

Obecność ptaków nie tylko gwarantuje możliwość słuchania ich pięknego śpiewu o każdej porze dnia, ale także pomaga w zwalczaniu różnego rodzaju szkodników, komarów i owadów, które mogą być bardzo dokuczliwe, zwłaszcza w porze letniej.

Warto jednak podkreślić, że w ogrodach owocowych obecność ptaków niekoniecznie jest pożądana. Niektóre z nich – jak na przykład szpaki, w krótką chwilę potrafią ogołocić z owoców całe drzewo. Na szczęście są skuteczne metody, jak je do tego zniechęcić.

Jeże – w walce ze szkodnikami

Jeże są bardzo częstymi gośćmi w przydomowych ogrodach, chociaż nie zawsze da się zauważyć ich obecność. Pojawiają się one bowiem głównie nocą, kiedy czują się bezpiecznie. Warto zadbać o to, by jeże znalazły atrakcyjne warunki w przydomowym ogrodzie, ponieważ ich obecność jest bardzo korzystna. Żywią się one głównie bowiem ślimakami i różnego rodzaju pędrakami, które skutecznie potrafią ogołocić cały ogród.

Dlatego też warto zadbać o to, by w ogrodzie ustawić miseczkę z pożywieniem, które zwabi jeże. Jesienią można także umieścić tu specjalny domek, w którym jeże bezpiecznie będą mogły spędzić zimę. Wbrew powszechnej opinii, jeże wcale nie żywią się owocami, przez co zbiory są zupełnie bezpieczne.

Pożyteczne owady

Jeśli chodzi o pożyteczne zwierzęta w ogrodzie, to z pewnością zaliczają się do nich także niektóre owady.

Naukowcy ostrzegają, że pszczoły masowo wymierają od wielu lat. Dzięki temu, że nie ma kto zapylać różnego rodzaju roślin i kwiatów, żywność staje się coraz droższa i może być jej z roku na rok mniej. Dlatego warto zadbać o to, by przydomowy ogród był miejscem, w którym pszczoły będą mogły znaleźć zajęcie. W tym celu warto posadzić na swoich rabatach rośliny miododajne, które przyciągną te pożyteczne owady i dadzą im pożywienie. Z pszczołami w żadnym wypadku nie warto walczyć – są one bowiem bardzo pożytecznymi gośćmi, o których za wszelką cenę należy zadbać.

Do pożytecznych owadów w przydomowym ogrodzie zaliczają się także biedronki. Są to niepozorne stworzenia, na które większość osób nie zwraca żadnej uwagi. Tymczasem zjadają one mszyce – będące wrogami większości roślin w przydomowych ogrodach. Mszyca skutecznie potrafi zniszczyć nawet największe rośliny, obsiadając je całymi gromadami. Małe biedronki potrafią zjeść ich ogromną ilość, dlatego warto je traktować ze wszelkimi honorami, na jakie zasługują.

Podsumowując, pożytecznych gości w swoim przydomowym ogrodzie można spotkać naprawdę całe masy. Natura sama potrafi zadbać o równowagę, dlatego w walce ze szkodnikami warto wykorzystać naturalnych sojuszników.

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl