Dekoracje stołu w salonie – przegląd propozycji

Przez wiele lat można było usłyszeć, że stół w salonie nie jest dobrym rozwiązaniem. Wiele osób utożsamiało go z masywnym meblem, który zajmuje wiele miejsca, a tym samym zmienia charakter pomieszczenia. Dziś nie jesteśmy już wcale przekonani o tym, że stół jest tym meblem, którego w salonie należy się wystrzegać. Co częściej i chętniej decydujemy się na niego właśnie dlatego, że dekoracje stołu w salonie są w stanie dowolnie zmieniać jego charakter.

Jak zaaranżować stół – najważniejsze wytyczne

Aranżacja stołu ma spełnić przynajmniej kilka zadań. Oczywiście, na pierwszy plan wysuwa się jej funkcja dekoracyjna. Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że dekoracje pojawiające się na stole powinny mieć również praktyczny wydźwięk, zwłaszcza jeśli mają na nim gościć na co dzień. Jedna z naczelnych zasad dekorowania stołu mówi więc o tym, że udany jest jedynie ten zakup, o którym wiadomo, że nie będzie przeszkadzać w codziennym korzystaniu ze stołu.
Dekoracje stołu można uznać za udane przede wszystkim wtedy, gdy odpowiadają one aranżacji salonu jako całości. Jeśli więc stawiamy na minimalizm, a na stole umieszczamy kolekcję porcelanowych lalek, może wyglądać to co najmniej zagadkowo. Oczywiście, nie ma zasady mówiącej o tym, że różnych stylów nie wolno łączyć ze sobą. Warto jednak pamiętać, że nigdy nie jest to proste zadanie.

Przeczytaj również jak wybrać kwiaty na balkon

Aranżacja stołu a pory roku

Dekoracje stołu w salonie nie muszą się zmieniać. Czasem jedna koncepcja podoba się komuś tak bardzo, że osoba ta pozostaje jej wierna latami. Nie powinno być dla nas jednak zaskoczeniem to, że w zdecydowanej większości domów i mieszkań aranżacja stołu zmienia się wraz z porami roku. Wiosną dominują jasne bieżniki i doniczki z żonkilami. Latem stoły zdobią zwykle bukiety kwiatów w polnym wazonie. W niektórych salonach goszczą te, które są przygotowywane w kwiaciarniach, nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby postawić na bukiet kwiatów pochodzący wprost z pola lub ogrodu. Także jesienna aranżacja stołu nie musi być nudna. Owszem, trudno już o kwiaty, w wazonie z pewnością znajdzie się jednak miejsce dla kolorowych liści. Zima to czas świec, klasycznej bieli oraz szyszek. Te można zresztą dodatkowo ozdobić spryskując je brokatem nadając w ten sposób aranżacji ciepłego, rodzinnego charakteru.

co postawić na stole w salonie

Co postawić na stole w salonie?

Nawet, jeśli aranżowanie wnętrz nie jest naszą pasją, nie powinniśmy mieć większego problemu z ozdobieniem znajdującego się w salonie stołu. Najbardziej oczywistym rozwiązaniem są kwiaty – zarówno kupowane w kwiaciarni, jak i zbierane na łące. Im jest ich więcej, tym lepiej, bo ten rodzaj ozdób sprawdza się znakomicie także w minimalistycznych wnętrzach.
Jeśli, z różnych przyczyn, wolelibyśmy ich unikać, możemy postawić na obrus lub zajmujący nieco mniej miejsca bieżnik. Obie dekoracje są eleganckie, mają przy tym funkcję praktyczną chroniąc stół przed zarysowaniami i plamami, których trudno uniknąć przy intensywnym wykorzystywaniu tego mebla. Ciekawie prezentują się także świece, choć należy dbać o to, aby znajdowały się poza zasięgiem dziecięcych rąk.

Dekoracje stołu ze sklepu 

W galeriach handlowych znajdziemy mnóstwo sklepów z dekoracjami na stół. Kuszące mogą być dla nas w szczególności ich ceny na promocji. Kolekcje zmieniają się naprawdę często a wiąże się to oczywiście z cyklicznymi wyprzedażami. Warto być jednak ostrożnym co do zakupów w tym właśnie przypadku. Nie trudno wpaść tutaj w zakupoholizm. Pamiętajmy o tym, że to co kupimy będziemy musieli później gdzieś przechowywać. Może lepiej znaleźć uniwersalne dekoracje, które sprawdzą się na każdą porę roku?

Dekorowanie stołu na wesele i inne większe przyjęcia

Jak wiadomo, ozdobienie stołu nie należy do najprostszych zadań. Szczególnie trudne staje się ono wówczas gdy stół przygotowywany jest na wesele czy inną większą uroczystość. Tutaj wszystko powinno być dopięte na ostatni guzik. Co prawda nie często organizuje się wesela w domu, ale zdarzają się również i takie okoliczności. Szczególnie popularne było to w okresie pandemii Covid-19. Wówczas to gospodarze głowili się, co postawić na stole w salonie podczas organizacji wesela. 

Stół weselny powinien być wyjątkowo elegancki. Dopracowany powinien być każdy szczegół. Warto zadbać o nakrycie – serwetki, sztućce i co najważniejsze – karteczki z imieniem i nazwiskiem gościa. Co do kwestii dekoracji kwiatowych, muszą one być po prostu spójne. Nie mogą odstawać od reszty. Powinny wpasowywać się w klimat i kolorystykę danego pomieszczenia

Co postawić na stole w salonie bez obrusu?

Obrusy powoli wychodzą dziś z mody. Zastępują je inne nakrycia jak na przykład pojedyncze nakładki dla gości czy też ozdobne bieżniki. Szczególnie popularne jest to na drewnianych stołach, kiedy to warto podkreślić ich urok. 

Co do dekoracji, idealnie sprawdzą się tutaj szklane ozdobne naczynia. Nie ma sensu przesadzać z nadmierną ilością kwiatów czy też innych ozdób.

Zobacz również https://kaktusy-sukulenty.pl/jak-dzialaja-przydomowe-oczyszczalnie-sciekow/

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl