Jak wybrać kwiaty na balkon?

Balkon to nie tylko miejsce na rower oraz kilka niepotrzebnych rzeczy. Elegancko zaaranżowany oraz obsadzony kwitnącymi, pachnącymi kwiatami może być idealnym miejscem na poranna kawę, czy popołudniowy odpoczynek. Jak wybrać kwiaty na balkon, by były jego prawdziwą ozdobą?

Balkon wschodni

Wybierając kwiaty na balkon należy zwrócić uwagę, jaką ilość słońca możemy kwiatom zagwarantować. Jednym z najłatwiejszych balkonów do aranżacji jest balkon wschodni. Kwiaty w naturalny sposób budzą się do życia wraz ze słońcem, po czy popołudniu odpoczywają w cieniu.

Na wschodnim balkonie bardzo dobrze będą czuły się surfinie, petunie, pelargonie, niecierpki, werbeny, czy lobelie. Regularnie podlewane będą tworzyły piękne, kolorowe kompozycje, które będą cieszyły oko.

Balkon zachodni

Kwiaty na balkon zachodni muszą być wytrzymałe na zimne poranki oraz ciepło całego dnia. Jest to idealne miejsce dla roślin księżycowych, czyli kwitnących po zmroku. Maciejka nie tylko będzie pięknie wyglądała, ale również zachwyci zapachem, który umili wieczory na balkonie.

Wilczomlecze, złocienie, klematis, wiciokrzew czy chmiel japoński świetnie poradzą sobie na zachodnim balkonie. Również surfinie, petunie oraz pelargonie zachwycą pięknymi kwiatami. Warunkiem, który trzeba spełnić, by rośliny na zachodnim balkonie pięknie i obficie kwitły jest podlewanie ich dopiero wieczorem. Podlewanie w dzień może doprowadzić do poparzenia kwiatów.

Balkon północny

Północna wystawa balkonu jest dosyć trudna w uprawie kwiatów. Zacienione balkony powodują, że rośliny słabo rosną, a ich kwiaty nie są tak bujne, jak w miejscach słonecznych. Nie znaczy to jednak, że balkon północny skazany jest na aranżacje bez kwiatów.

Kwiaty na balkon, które można posadzić już na wiosnę to pierwiosnki oraz niezapominajki. Gatunki roślin, które dobrze radzą sobie z małą ilością słońca to begonie bulwiaste, lobelie, bratki, ostróżki, niecierpek walleriana, żeniszek meksykański, czy tytoń oskrzydlony. Warto również pamiętać o lawendzie, która nie tylko jest rośliną bardzo ozdobną, łatwą w uprawie to również świetnie sprawdza się w kosmetykach, które po kwitnieniu można samodzielnie wykonać.

Uzupełnieniem kwiatowych kompozycji, które nie potrzebują dużej ilości słońca, mogą być niewielkie krzewy oraz pnącza. Bukszpan, bluszcz, przewrotnik oraz bluszczyk kurdybanek bez problemu poradzą sobie na północnym balkonie.

Balkon południowy

Kwiaty na balkon, które będą od południowej strony będą miały jak w raju. Duża ilość słońca gwarantuje bujny wzrost roślin. Warto jednak pamiętać, że w słoneczny dzień słońce może dokuczać roślinom. Warto zastosować jasne donice, które nie będą się mocno nagrzewały. Bardzo ważne jest również regularne podlewanie. Rośliny należy podlewać rano lub wieczorem, by ustrzec się przed podlewaniem kwiatów, gdy będzie najsilniejsze słońce.

Kwiaty na balkon południowy to astry, dalie, lwie paszcze, goździki, lewkonie, lobelie oraz stokrotki afrykańskie. Z roślin pnących, które bardzo atrakcyjnie wyglądają na balkonach, można pozwolić sobie na groszek pachnący, kobee pnące, czy powoje.

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *