Jak wybrać kwiaty na balkon?

Balkon to nie tylko miejsce na rower oraz kilka niepotrzebnych rzeczy. Elegancko zaaranżowany oraz obsadzony kwitnącymi, pachnącymi kwiatami może być idealnym miejscem na poranna kawę, czy popołudniowy odpoczynek. Jak wybrać kwiaty na balkon, by były jego prawdziwą ozdobą?

Kwiaty na balkon wschodni

Wybierając kwiaty na balkon należy zwrócić uwagę, jaką ilość słońca możemy kwiatom zagwarantować. Jednym z najłatwiejszych balkonów do aranżacji jest balkon wschodni. Kwiaty w naturalny sposób budzą się do życia wraz ze słońcem, po czy popołudniu odpoczywają w cieniu.

Na wschodnim balkonie bardzo dobrze będą czuły się surfinie, petunie, pelargonie, niecierpki, werbeny, czy lobelie. Regularnie podlewane będą tworzyły piękne, kolorowe kompozycje, które będą cieszyły oko.

Sprawdź również jakie rośliny posadzić wzdłuż ogrodzenia

Kwiaty na balkon zachodni

Kwiaty na balkon zachodni muszą być wytrzymałe na zimne poranki oraz ciepło całego dnia. Jest to idealne miejsce dla roślin księżycowych, czyli kwitnących po zmroku. Maciejka nie tylko będzie pięknie wyglądała, ale również zachwyci zapachem, który umili wieczory na balkonie.

Wilczomlecze, złocienie, klematis, wiciokrzew czy chmiel japoński świetnie poradzą sobie na zachodnim balkonie. Również surfinie, petunie oraz pelargonie zachwycą pięknymi kwiatami. Warunkiem, który trzeba spełnić, by rośliny na zachodnim balkonie pięknie i obficie kwitły jest podlewanie ich dopiero wieczorem. Podlewanie w dzień może doprowadzić do poparzenia kwiatów.

Balkon północny

Północna wystawa balkonu jest dosyć trudna w uprawie kwiatów. Zacienione balkony powodują, że rośliny słabo rosną, a ich kwiaty nie są tak bujne, jak w miejscach słonecznych. Nie znaczy to jednak, że balkon północny skazany jest na aranżacje bez kwiatów.

Kwiaty na balkon, które można posadzić już na wiosnę to pierwiosnki oraz niezapominajki. Gatunki roślin, które dobrze radzą sobie z małą ilością słońca to begonie bulwiaste, lobelie, bratki, ostróżki, niecierpek walleriana, żeniszek meksykański, czy tytoń oskrzydlony. Warto również pamiętać o lawendzie, która nie tylko jest rośliną bardzo ozdobną, łatwą w uprawie to również świetnie sprawdza się w kosmetykach, które po kwitnieniu można samodzielnie wykonać.

Uzupełnieniem kwiatowych kompozycji, które nie potrzebują dużej ilości słońca, mogą być niewielkie krzewy oraz pnącza. Bukszpan, bluszcz, przewrotnik oraz bluszczyk kurdybanek bez problemu poradzą sobie na północnym balkonie.

Balkon południowy

Kwiaty na balkon, które będą od południowej strony będą miały jak w raju. Duża ilość słońca gwarantuje bujny wzrost roślin. Warto jednak pamiętać, że w słoneczny dzień słońce może dokuczać roślinom. Warto zastosować jasne donice, które nie będą się mocno nagrzewały. Bardzo ważne jest również regularne podlewanie. Rośliny należy podlewać rano lub wieczorem, by ustrzec się przed podlewaniem kwiatów, gdy będzie najsilniejsze słońce.

Kwiaty na balkon południowy to astry, dalie, lwie paszcze, goździki, lewkonie, lobelie oraz stokrotki afrykańskie. Z roślin pnących, które bardzo atrakcyjnie wyglądają na balkonach, można pozwolić sobie na groszek pachnący, kobee pnące, czy powoje.

sukulenty na balkon

A może sukulenty na balkon?

Kto powiedział, że sukulenty nie mogą również znaleźć się na balkonie? Możemy je tam postawić jeśli tylko zapewnimy im właściwe podłoże, przepuszczalną glebę i wystarczająco nasłonecznione stanowisko. Wówczas będziemy mogli posadzić na balkonie wszystkie odporne gatunki na mróz. Sukulenty na balkon to naprawdę dobre rozwiązanie nawet i dla amatorów!

Wyróżnij się wśród innych!

Każdy posiadacz pięknego balkonu z niezwykłym ogrodem włoży wszelki trud, aby jego dom wyróżnił się wśród innych. Warto testować nowe możliwości i trendy, które powoli wchodzą do naszych ogrodów. Przykładowo sukulenty na balkon byłyby świetnym rozwiązanie dla tych, którzy szukają czegoś mało popularnego a jednocześnie prostego w pielęgnacji. 

Możesz również spróbować poszukać dekoracje, elementy małej architektury, które ożywią to miejsce. Co powiesz na dekoracyjne krzesło lub niewielką huśtawkę?

Sukulenty na balkon i inne rośliny – jak o nie dbać?

Rośliny na balkonie często wymagają specjalistycznej ochrony. Należy pamiętać o tym, aby znaleźć dla nich schronienie wtedy, kiedy temperatura nie będzie im sprzyjać. Konieczne jest to w przypadku roślin jednorocznych jak i dwurocznych. 

Pelargonie są to rośliny, które nie przetrwają niższych temperatur. Konieczne jest to, aby przechowywać je zimą we właściwym miejscu, gdzie ominą je przymrozki.

Sukulenty na balkon są z kolei znacznie mniej wymagające. Istnieje mnóstwo gatunków, które poradzą sobie w ciężkich warunkach pogodowych. Należy pamiętać jednak o ich właściwym zabezpieczeniu i odpowiednio przepuszczalnym podłożu.

Przeczytaj również https://kaktusy-sukulenty.pl/rosliny-wieloletnie-lubiace-slonce-jak-wybrac/

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl