Jak powinna wyglądać standardowa uprawa kaktusów?

Uprawa kaktusów wydaje się wyjątkowo łatwa i nie wymagająca żadnego doświadczenia. Wydaje się, że wystarczy postawić je na parapecie i czekać, aż pięknie zakwitną. To prawda, uprawa kaktusów nie jest skomplikowana, ale i kaktus, jak każda roślina, ma swoje wymagania. Jak powinna wyglądać standardowa uprawa kaktusów?

Gdzie postawić kaktusy?

Kaktusy kochają słonce. Przybyły do nas z amerykańskich pustyń, gdzie warunki są bardzo trudne. W Peru bądź Chile są miejsca, gdzie deszcz pada raz na 10 lat i właśnie w takich warunkach kaktusy potrafią przeżyć.

Kaktusy powinny co najmniej kilka godzin dziennie być wystawione na intensywne słońce. Bardzo ważny dla kaktusów jest dostęp do promieni ultrafioletowych, dlatego świetnie będą się czuły na południowym, mocno nasłonecznionym parapecie.

Kaktusy, które ustawimy w cieniu nigdy nie zakwitną. Ich kolory będą mniej intensywne, a kolce krótkie. Takie rośliny nie tylko wyglądają mniej atrakcyjnie. Również ich odporność jest osłabiona.

Korzystnym środowiskiem dla kaktusów są szklarnie. Wynoszone bezpośrednio na słońce będą zdrowo rosły, a może nawet zakwitną.

Jak sadzić kaktusy?

Kaktusy w naturze muszą zmierzyć się z bardzo trudnymi warunkami klimatycznymi. Upał oraz rzadkie deszcze są dla kaktusów normalne. Deszcz sprawia, że podłoże błyskawicznie nasiąka wodą i równie szybko wysycha.

Ziemia, którą mamy w doniczce musi być przepuszczalna. Najkorzystniejsza dla kaktusów jest mieszanka, w której około 30 % stanowi ziemia ogrodowa z dodatkiem igliwia. Ważne jest, by ziemię zdezynfekować przez 30 minut w piekarniku przed wsypaniem do doniczki. Kolejną warstwą powinien być substrat torfowy (około 20 %), perlit (10 %) oraz gruboziarnisty piasek (40%). Taka mieszanka stanowi idealnie skomponowane, przepuszczalne podłoże.

Kolejnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę są odpowiednie doniczki. Standardowa uprawa kaktusów najlepiej radzi sobie w niewielkich doniczkach. Średnica doniczki powinna być tylko o 1-2 cm większa niż średnica kaktusa.

Należy również pamiętać, by doniczki miały liczne otwory. Dno dodatkowo wysypujemy warstwą żwiru, która umożliwia odpowiedni drenaż.

Ile wody potrzebuje kaktus?

Wydaje się, że podlewanie kaktusów nie stanowi żadnego problemu. Bardzo często kaktusy reklamowane są jako idealne kwiaty dla tych, którzy zapominają o podlewaniu. Niestety opieka nad kaktusami jest bardziej skomplikowana.

Trzeba wiedzieć, że kaktusy czerpią wodę nie tylko z podłoża. Część kaktusów pobiera również wodę za pomocą włosków absorpcyjnych, które znajdują się na cierniach. Dlatego częstotliwość podlewania uzależniamy również od wilgotności powietrza oraz pory roku.

Standardowa uprawa kaktusów powinna być podlewana od maja do końca września. Trzeba również pamiętać, że podlewanie kaktusów bezpośrednio do doniczki jest bardzo poważnym błędem, który może bardzo niekorzystnie wpłynąć na kondycje kwiatów. Kaktusy podlewamy na podstawkę, dopiero wtedy, gdy ziemia jest wyraźnie przesuszona. Po godzinie wylewamy wodę.

Kaktusy będą czuły się najlepiej, gdy będziemy podlewać je miękką wodą. Wystarczy, że wykorzystamy do tego przegotowaną kranówkę.

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl