Najczęstsze choroby domowych sukulentów

Sukulenty – czyli rośliny, które na etapie ewolucji, przystosowały się do trudnych warunków bytowania. Poprzez swoją budowę, czyli wykształcenie tkanki wodnej, mają możliwość rozwijania na terenach, na których istnieje bardzo mała ilość wody. Pomimo, że wydają się prawdziwymi twardzielami w świecie flory, mogą posiadać niemałe problemy.

Te znane i te mniej znane

Najbardziej znanymi przedstawicielami tego gatunku są z pewnością kaktusy. Kojarzymy je właśnie z roślinami, które nie potrzebują dużej ilości wody a nawet jej nadmiar może im zaszkodzić doprowadzając do gnicia. Poprzez swoje kolce wydają się bronić przed niechcianymi gośćmi.

Innymi przedstawicielami sukulentów są tzw. żywe kamienie, czyli rodzina zwana litops. Są bardzo popularnymi roślinami doniczkowymi z racji niewielkich wymagań. Zarówno kaktusy jak i żywe kamienie posiadają bardzo niecodzienny wygląd, dlatego przyciągają nabywców.

Problemy w rodzinie

W przypadku domowej hodowli, choroby sukulentów, to przede wszystkim pokłosie nieodpowiedniego zachowania człowieka. Niewłaściwe, tj. zwykle zbyt częste podlewanie sprawi, że rośliny zaczną gnić i pleśnieć. Stworzenie nieodpowiednich warunków dla sukulentów, może również doprowadzić do zahamowania wzrostu albo poparzeń. Żeby temu przeciwdziałać, trzeba zapewnić odpowiednią temperaturę oraz wilgotność powietrza.

Zbyt mała ilość światła również prowadzi do odbarwienia a jednocześnie może spowodować deformacje.

Nieodpowiednie pH gleby, w której rosną, może sprawić, że rośliny nie będą przyswajały żelaza. Sytuacja taka doprowadzi do niewytwarzania się chlorofilu a dalej do odbarwienia liści.

Jakość gleby vs grzyby

Jakość gleby oraz jej odpowiednie traktowanie już po wsadzeniu sukulentów również jest bardzo ważna dla ich prawidłowego rozwoju. Choroby związane z grzybami zwykle wynikają z nieodpowiedniego podłoża. Może to doprowadzić do chorób takich jak sucha zgnilizna, zgnilizna korzeni, szara pleśń oraz zgnilizna łodyg.

W przypadku pojawienia się chorób związanych z grzybami ważne jest szybkie reagowanie. Rany będące powikłaniem grzybów trzeba zasuszyć, natomiast zgniłe elementy roślin należy usunąć. Warto wykorzystać też chemiczne środki.

Chcąc cieszyć się piękną hodowlą sukulentów trzeba przygotować dla nich odpowiednie warunki do życia. Są to rośliny o dużej odporności na niedobór wody, dlatego nazywane są roślinami dla zapominalskich. Kiedy jesteśmy mocno zapracowani a jednocześnie chcemy odmienić wygląd naszych czterech ścian, wtedy gatunek ten może być rozwiązaniem. Trzeba mieć na uwadze, że zbyt często podlewanie oraz dobór złej, zbyt zbitej ziemi może doprowadzić do chorób. Nadmiar wody z pewnością wywoła pleśnienie i wzrost grzybów. Rośliny te nie lubią częstych zmian miejsc. Jeśli żyją w zacienionym kawałku naszego mieszkania, to z pewnością źle zniosą przeniesienie na duże słońce. W przypadku każdej planowanej zmiany trzeba obserwować jaka będzie odpowiedź ze strony rośliny. Również przebarwienia lub bardzo mały wzrost może sugerować, że musimy coś zmienić.

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl