Jak zabrać się za wiosenne porządki w ogrodzie?

Coraz dłuższy dzień, coraz więcej słońca – to znak, że zbliża się wiosna i czas najwyższy zadbać o ogród. Wiosenne porządki w ogrodzie to moment, w którym należy sprawdzić, jak przezimowały nasze rośliny oraz co uległo zniszczeniu przez zimę. Jakie prace trzeba wykonać na wiosnę, by latem cieszyć się bujnie kwitnącym ogrodem?

Od czego zacząć?

Ustąpienie mrozów oraz kilka słonecznych dni, w ciągu których utrzymuje się dodatnia temperatura to wyraźny sygnał, że czas rozpocząć wiosenne porządki w ogrodzie. Pierwszą czynnością jaką powinien wykonać ogrodnik jest usuniecie osłon, które chroniły rośliny przed mrozem. Warto zostawić kopczyki ziemi na wypadek, gdyby miał jeszcze pojawić się przymrozek.

Prace warto rozpocząć od posprzątania trawników, rabat czy oczka wodnego. Trawnik należy zagrabić, usunąć suche lub zbite źdźbła trawy. Jest to idealny moment, by uzupełnić luki w trawniku oraz rozpocząć nawożenie.

Kolejnym krokiem jest zrobienie inspekcji krzewów oraz drzew. Suche, połamane, czy chore gałęzie należy poprzycinać. Warto pamiętać, by w miejscu cięć zastosować maść ogrodniczą, która uchroni odsłonięte części krzewów i drzew przed rozwojem bakterii oraz grzybów.

Robiąc wiosenne porządki w ogrodzie warto pamiętać również o oczku wodnym. Jest to idealny moment, by usunąć pozostałości roślin oraz inne zanieczyszczenia. Nagromadzony muł można usunąć specjalnym odkurzaczem do zbiorników wodnych. Jest to również odpowiedni czas na dosadzenie nowych roślin, czy zmienię koncepcji, gdy w poprzednim sezonie oczko wodne w stu procentach nie spełniało naszych oczekiwań.

Coś nowego

Porządkując grządki należy usunąć rośliny jednoroczne, pędy, które zbyt mocno się rozrosły oraz te, które uschły. Jest to również idealny moment, by dosadzić nowe rośliny, bądź przesadzić te, które nie pasują do koncepcji ogrodu.

Warto również przypomnieć sobie, które rośliny w poprzednim sezonie nie radziły sobie dobrze i zastanowić się, czy zmiana miejsca nie byłaby korzystna w tej sytuacji. Zmiana miejsca na bardziej nasłonecznione, czy może właśnie zacienione może sprawić, że rośliny będą miały dużo korzystniejsze warunki, dzięki temu będą lepiej rosły i kwitły.

Mała architektura

Wiosenne porządki w ogrodzie to również zadbanie o elementy małej architektury. Ścieżki oraz podjazd również wymagają uwagi. Warto wyczyścić je silnym strumieniem wody, by odzyskały swój dawny blask.

Kolejnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę są wykończenia ścieżek. Jeżeli nasze ścieżki są z kamienia zimą mogły ulec przemieszczeniu. Należy je zagrabić tak, by tworzyły wyraźne krawędzie. Konieczne jest również usunięcie chwastów, które mogły pojawić się na ścieżkach.

Warto również z garażu wyjąć stół oraz fotele i wyczyścić je oraz odpowiednio zaimpregnować. Drewniane meble ogrodowe wymagają dużo uwagi, ale dobrze pielęgnowane będą pięknie wyglądały i długo służyły. Meble metalowe warto również odnowić i pomalować.

Wiosenne porządki w ogrodzie wymagają dużo czasu i energii, ale są konieczne, gdy chcemy, by ogród był zadbany, a rośliny zdrowe.

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl