Jak uprawiać jagodę kamczacką?

Jagoda kamczacka to niezwykle zdrowy owoc, który warto uprawiać we własnym ogródku. Krzew jagody jest odporny na mróz i wcześnie rozpoczyna wegetację na wiosnę. Można uprawiać go w ogrodzie lub na działce. Roślina nie przekracza wysokości około 1,5 metra i nie jest szczególnie wymagająca w pielęgnacji.

Dlaczego warto uprawiać jagodę kamczacką?

Jagoda kamczacka jest łatwą w uprawie rośliną długowieczną. Pierwsze pąki kwiatowe pojawiają się na niej już na początku marca, a pierwsze owoce można zbierać z niej nawet wcześniej niż truskawki. Kwiaty jagody kamczackiej mają lekki zapach i są miododajne. Ponieważ jest to krzew obcopylny, zaleca się posadzić obok siebie dwie różne odmiany kwitnące w tym samym czasie. Krzew jagody kamczackiej uprawia się oczywiście dla jej owoców, czyli fioletowogranatowych, podłużnych jagód o bardzo soczystym, kwaśno-słodkim smaku z lekko wyczuwaną goryczką. Warto wiedzieć, że jagoda kamczacka owocuje już w drugim roku po zasadzeniu. Jej owoce są pełne witaminy A i C. Nadają się do spożywania samodzielnie, do suszenia, mrożenia czy przetwarzania na soki, dżemy lub konfitury. Jagoda kamczacka owocuje nawet przez 30 lat, co roku dając od 3,5 do nawet 5 kg owoców.

Jak uprawiać jagodę kamczacką?

Jagody kamczackie lubią stanowiska słoneczne, ale poradzą sobie także w miejscach lekko zacienionych. Najlepsze są dla niech gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5–6). Krzewy jagody odznaczają się wyjątkową odpornością na suszę oraz silny mróz – nawet do minus 35 stopni Celsjusza. Kwiaty rośliny wytrzymują natomiast przymrozki do – 6 stopni Celsjusza. Jagodę kamczacką należy sadzić wiosną lub jesienią, uprzednio dobrze nawożąc glebę kompostem lub obornikiem. W przypadku chęci uprawy wielu krzewów, wskazane jest zasadzenie ich w odległości 1 – 1,5 metra od siebie. Ziemię wokół rośliny warto wyściółkować, na przykład korą lub trocinami. Jagodę kamczacką podlewa się wiosną, w trakcie wzrostu zawiązków owoców i w trakcie ich dojrzewania. Po zasadzeniu roślinę można zasilić wieloskładnikowym nawozem mineralnym dla borówki. Jagoda kamczacka nie wymaga jednak żadnych środków ochrony, ponieważ nie atakują jej choroby ani szkodniki. Krzew należy przycinać, ale dopiero około 4 – 5 lat po zasadzeniu. Cięcie to ma na celu usunięcie najstarszych, połamanych pędów i nadmiaru pędów drobnych.

Jagoda kamczacka to roślina, którą warto mieć w swoim ogrodzie ze względu na łatwość uprawy, a także na walory samych owoców tego krzewu. Jagody kamczackie są bowiem bogactwem cennych dla zdrowia witamin.

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl