Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom

Kompozycje kwiatowe w naczyniu – twój ogród w domu

Data publikacji 17 lutego 2020

Szukasz świeżego pomysłu na udekorowanie swojej przestrzeni? Mamy inspirację – kompozycje kwiatowe w naczyniu! Są niepowtarzalne, do ich stworzenia zastosujemy wiele gatunków roślin oraz rodzajów materiałów. Wykorzystać można wazony, donice, szklane kielichy a nawet słoje czy talerze. Jeśli chodzi o rośliny, tu również dysponujemy dużą bazą. Możemy użyć kwiatów świeżych bądź sztucznych. Stworzyć kompozycję kolorową, stosując kwitnące rośliny lub zachować wyłącznie naturalną zieleń.

Kompozycje kwiatowe w słoju

Szklany ogródek to obecnie hit. Do przygotowania takich kompozycji wykorzystywane są szklane naczynia – słoje, misy, akwaria – koniecznie wykonane z przeźroczystego szkła. Aby roślina dobrze się chowała, na spodzie powinno znaleźć się odpowiednie podłoże. Najczęściej wykorzystywane są żwirek i gruboziarnisty piasek oraz ziemia dla roślin pokojowych. Trwałość ogrodu przedłużamy stosując węgiel aktywowany, posiada on bowiem właściwości odkażające.

Jeśli chodzi o wybór roślin, mamy sporą dostępność na rynku. Jest jednak kilka cech, na które musimy zwrócić uwagę. Przede wszystkim wybierajmy takie, które powoli rosną. Muszą one także dobrze znosić wilgoć i tolerować obecność innych roślin. Dobrze w tej roli sprawdzą się sukulenty a także skrzydłokwiat, bluszcz pospolity, trzykrotka czy fittonie.

Przeczytaj również jak ozdobić stół

Przygotowujemy kompozycję kwiatową krok po kroku

Inna propozycja do naszego domu to kolorowa kompozycja w naczyniu. Rozjaśni nastrój wnętrza i urzeknie swa niepowtarzalnością. Wykorzystajmy do niej kwiaty trwałe, takie jak goździki, lilie, storczyki lub chryzantemy.

Krok 1. Potrzebne będzie prostokątne szklane naczynie. Aby żadne bakterie nie zaszkodziły naszym roślinom, umyjmy naczynie odkażającym roztworem z octem – na przykład płynem do szyb. Po wypłukaniu i wysuszeniu, przystępujemy do działania.

Krok 2. Musimy stworzyć bazę, do której będziemy przyczepiać nasze rośliny. Może to być gąbka florystyczna odpowiednio przycięta. Efektowniej jednak będzie wyglądać siatka z rafii. Aby ją przygotować, należy oplatać nią dookoła naczynie, jedną ręką trzymając je w powietrzu. Rafia syntetyczna na szpulce idealnie nada się to tego zadania. Gdy osiągniemy efekt siatki, na naszym naczyniu, zawiązujemy supełek i odcinamy od reszty szpulki.

Krok 3. Zanim powstanie kompozycja, trzeba przymierzyć przygotowane rośliny a następnie przyciąć je na odpowiednią długość. Podczas przycinania, warto pamiętać o ważnej zasadzie – gałązki przycinany pod skosem – dzięki temu łodyga większą powierzchnią chłonie wodę.

Krok 4. Gdy rośliny przycięte są do jednakowej długości, rozpoczynamy wkładanie ich do przygotowanego naczynia. Pracujemy tak długo, aż powstanie ciekawa kompozycja. Jeśli używaliśmy gąbki zamiast rafii, kwiaty powinny być upinane gęściej, tak by nie było widać podłoża.

Krok 5. Na koniec należy na dno naczynia wlać wodę, powinna ona sięgać do jego połowy.
Gotowe! Samodzielnie przygotowana dekoracja, przysporzy wiele satysfakcji. Dodatkowo, będzie pięknie wyglądała na komodzie, konsoli czy na stole.

sukulenty kompozycje

Żywe czy sztuczne kwiaty?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, z czego najlepiej wykonywać kompozycje kwiatowe. Żywe kwiaty zazwyczaj są nie takim tanim wydatkiem i nie trzymają się długo. Za to są naprawdę piękne. Jeżeli więc szukasz dekoracji na specjalną okazję lub na krótszy okres czasu, koniecznie rozważ tę właśnie opcję. Wszyscy odwiedzający będą na pewno zachwyceni. Możesz również spróbować wykonać kompozycje kwiatowe w ogrodzie. Jeżeli wiesz gdzie ulokować tego typu dekorację i posiadasz odpowiednie elementy, wykonaj je samodzielnie.

Sztuczne kwiaty powoli wychodzą z mody. Plastikowe kwiaty i druciane łodygi szybko się kurzą i tracą swój kolor. Są jednak oczywiście o wiele bardziej trwałe w porównaniu ze zwykłymi.  

Kompozycje kwiatowe od florysty

Przechodząc obok kwiaciarni, na pewno niejednemu z nas zdarzyło się podziwiać prawdziwe kwiatowe dzieła sztuki. Kompozycje kwiatowe w naczyniu potrafią urzec prawie każdego. Te prosto od florysty na pewno nie są najtańsze, ale mogą okazać się świetną inwestycją. Jeżeli szukasz czegoś na szybko a nie jesteś dobry w DIY, spróbuj powierzyć to zadanie profesjonaliście.

Sukulentu – kompozycje których potrzebuje twój dom

Kto powiedział że sukulenty kompozycje muszą być nudne? Posiadając małą niepozorną roślinkę, słoik i kilka dodatkowych rzeczy, możesz stworzyć coś naprawdę pięknego. Postaraj się dobrać kolory jakie będą pasować do twojego wnętrza. Zebranie ich nie powinno zająć ci za dużo czasu a efekt końcowy może być naprawdę powalający. W Internecie znajdziesz mnóstwo dodatków, które mogą ci się przydać.

Zobacz również https://kaktusy-sukulenty.pl/nowoczesna-funkcjonalna-altana-ogrodowa/

Jak pozbyć się pająków z domu? Najlepsze sposoby na owady

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl

Jestem pasjonatem roślin, który od lat dzieli się miłością do kaktusów i sukulentów. Na blogu znajdziesz moje porady dotyczące pielęgnacji roślin, aranżacji wnętrz oraz tworzenia zielonych przestrzeni w domu i ogrodzie. Uwielbiam łączyć praktyczną wiedzę z pasją do natury, by inspirować do tworzenia pięknych, zielonych miejsc na co dzień.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?