Specyfika kwiatów jadalnych

Kwiaty są jednym z elementów roślin nasiennych. Posiadają one specjalne elementy, które służą do rozmnażania danej rośliny.

Czym są kwiaty jadalne

Jadalne kwiaty są jednym z rodzajów kwiatów, które możliwe są do spożywania przez ludzi. Spożywanie tego rodzaju kwiatów odbywa się w różnych formach. Są one spożywane zarówno na surowo, jak i w formie suszonej, gotowanej, kandyzowanej, marynowanej lub krystalizowanej. Mogą być także jednym ze składników żywnościowych, a także mogą być traktowane jako przyprawa lub barwnik spożywczy. Kwiaty jadalne mogą być głównym elementem danej potrawy lub stanowić tylko jej dodatek. Przygotowuje się z nich różnego rodzaju zupy, desery, sałatki oraz inne potrawy, a także napoje takie jak syropy, herbaty, nalewki, wina. Kwiaty jadalne są bardzo często wykorzystywane w kuchni podczas wykonywania różnego rodzaju czynności. Celem ich wykorzystywania jest nadanie niecodziennego smaku przygotowywanej potrawie.

Służą one także do tworzenia efektownych dekoracji na potrawach. Dodaje się je również do napojów. Jest to bardzo popularny dodatek w kuchni, ponieważ posiada szereg zastosowań. Jego rozkwit nastąpił w szczególności w ostatnich latach. Posiadają one atrakcyjny wygląd, a także kolor oraz smak. W różnego rodzaju potrawach odpowiadają głównie za wyjątkowy smak, aromat. Dodaje się je również, aby udekorować potrawę i nadać jej atrakcyjny wygląd. Kwiaty jadalne posiadają również szereg wartości odżywczych. Duża część z nich posiada liczne właściwości przeciwutleniające oraz zawiera w sobie polifenole. Tego rodzaju kwiaty mogą posiadać także właściwości przeciwzapalnie i być stosowane w celu wywołania korzyści zdrowotnych w organizmie. Kwiaty, które stosuje się w celach spożywczych powinny być przede wszystkim świeże. Nie mogą być uszkodzone czy zwiędnięte.

Specyfika kwiatów jadalnych

Rodzaje kwiatów jadalnych

Możliwe do spożywania są setki gatunków roślin okrytonasiennych. W celach gastronomicznych wykorzystuje się całe kwiaty lub też części z różnych kwiatów takich jak goździki czy szafran. Za jadalne uważa się również niektóre części brokułów, karczochy i kapary. Wśród gatunków kwiatów jadalnych można wymienić między innymi rośliny takie jak aksamitka rozpierzchła i wąskolistna, chaber bławatek, cząber górski, fiołek ogrodowy i trójbarwny, goździk, gwiazdnica pospolita, hyzop lekarski, róża chińska, koniczyna łąkowa, lawenda, lebiodka majeranek, lilak pospolity, lubczyk ogrodowy, bazylia pospolita, macierzanka tymianek, malwa różowa, mniszek pospolity, nagietek lekarski, nasturcja większa, ogórecznik lekarski, piwonia drzewiasta, piżmian jadalny, pomarańcza chińska, pysznogłówka szkarłatna, robinia akacjowa. Jadalne są również kwiaty różnego rodzaju owoców i warzyw, wśród których można wyróżnić takie jak między innymi brokuł, cytryna zwyczajna, czosnek pospolity, dynia zwyczajna, fasola wielokwiatowa i zwykła, jabłoń, kalafior, karczoch zwyczajny, koper ogrodowy i włoski. Do każdej przygotowywanej potrawy można wybrać najbardziej adekwatne i pasujące smakiem i kolorem kwiaty.

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl