Sukulenty do domu – co warto wiedzieć nim rozpoczniemy hodowlę?
Data publikacji 13 lutego 2020
Sukulenty od kilku lat są bardzo modne i coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Dlaczego? Są to rośliny fascynujące, dla nas bardzo egzotyczne i trzeba przyznać, że niezbyt trudne w uprawie, co może być argumentem dla wielu zapominalskich. Jakie sukulenty do domu możemy wybrać?
Sukulent – co to jest?
Sukulenty to fascynujące rośliny. Mają niecodzienny wygląd, a jednocześnie niewielkie wymagania. Możemy zapomnieć o nich na miesiąc, a gdy znowu zatroszczymy się o nie, po podlaniu staną się piękne i soczyste. Dlaczego soczyste?
Słowo sukulent pochodzi z łacińskiego succuc, co znaczy soczysty. I dokładnie takie są te rośliny. Ich mięsiste liście magazynują wodę i samodzielnie potrafią radzić sobie przez wiele tygodni. Pomarszczą się, ale gdy tylko je podlejemy odzyskają swój dawny blask.
Sukulenty do domu to bardzo zróżnicowane rośliny. Od wielobarwnego kalanchoe, poprzez aleos o wielu właściwościach leczniczych, do wilczomleczy, agawy, czy eszewerii. Bardzo ciekawymi roślinami są również żywe kamienie, czyli litopsy. Do grupy sukulentów należy zaliczyć również kaktusy, które różnią się tylko kolcami, które licznie otaczają roślinę.
Jak dbać o sukulenty?
Decydując się na uprawę sukulentów trzeba zapewnić im słoneczne miejsce, w którym kwiaty nie będą narażone na przeciągi. Warto również pamiętać, że sukulenty lubią światło rozproszone.
Kupując sukulenty do domu należy zwracać uwagę, by ich liście były mięsiste, grube wtedy możemy mieć pewność, że roślina jest zdrowa. Takie kwiaty nie mają dużych wymagań.
Podłoże dla sukulentów powinno być dokładnie takie samo, jakie stosujemy przy kaktusach, czyli przepuszczalne. Mimo, iż sukulenty nie potrzebują dużo wody podlewając je należy kierować się zasadą, że podlewamy rzadko, ale obficie. Podlewanie częste, ale skąpe nie jest dla sukulentów korzystne.
Zimowanie sukulentów nie jest trudne. Lubią temperaturę kilkunastu stopni. Warto również pamiętać, że mimo że rośliny odpoczywają również należy je czasem podlać.
Jak sadzić sukulenty?
Najważniejszą zasadą, o której koniecznie należy pamiętać wybierając sukulenty do domu to to, że nie możemy sadzić ich w jednej donicy z kaktusami. Kaktusy wymagają jeszcze mniej wody niż sukulenty. Zimą należy je postawić w chłodnym miejscu i zupełnie przestać podlewać. Takie warunki zimowania nie są korzystne dla sukulentów.
Sukulenty nie wymagają dużych doniczek. Mając za dużą donicę rozwinie się ich system korzeniowy, a roślina będzie wyglądała nieatrakcyjnie. Bardzo dobrze czują się w grupach. W większej donicy będą pięknie wyglądały, gdy posadzimy kilka różnych roślin. Nie tylko będą dobrze się czuły, ale również będą tworzyły elegancką, niecodzienną kompozycję.
Donice to bardzo charakterystyczny element dekoracyjny w mieszkaniu. Sukulenty możemy sadzić w doniczkach ceramicznych, metalowych, słoikach, czy nawet starych metalowych misach, czy czajniku. Dzięki temu nasza kolekcja będzie wyglądała ciekawie i designersko.
Sukulenty do domu to bardzo wdzięczne i ciekawe kwiaty. Idealne rozwiązanie dla osób, które nie zawsze mogą swoim roślinom poświęcić dużo czasu i uwagi.