Czym charakteryzuje się styl vintage?

Styl vintage jest jednym z popularniejszych stylów podczas aranżowania wnętrz domów oraz mieszkań. Warto dowiedzieć się, czym dokładnie charakteryzuje się styl vintage, a także jak można urządzać w nim poszczególne pomieszczenia.

Tradycja i nowoczesność

Styl vintage we wnętrzach to przede wszystkim połączenie tradycji wraz z nowoczesnością. Przebiega ono w harmonijny sposób, dzięki czemu zaaranżowane wnętrze bardzo dobrze się prezentuje oraz jego poszczególne elementy są ze sobą spójne. W tym stylu miłość do urządzania wnętrz w bezpośredni sposób łączy się z możliwością korzystania z nurtu zero waste, ponieważ bardzo wiele mebli z dawnych czasów z powodzeniem może być wykorzystane ponownie. Aktualnie wiele osób oddaje stare meble, które bardzo dobrze poddają się renowacji oraz można z nich stworzyć komfortowe elementy wyposażenia każdego wnętrza.

Przeczytaj również czym charakteryzuje się styl art deco

Styl vintage – łagodne formy

Styl vintage wnętrza związany jest także z wykorzystaniem łagodnych form, które są delikatne oraz stonowane. Dotyczy to w szczególności mebli, ale także stosowanych dekoracji. Meble w stylu vintage powinny mieć zaokrąglone brzegi oraz krawędzie, ponieważ dzięki temu prezentują swój niepowtarzalny charakter. Do wnętrz poleca się okrągłe stoły oraz stoliki, a także zaokrąglone sofy. Oprócz tego ludize wykorzystują dekoracje o okrągłych formach. Mogą to być zarówno okrągłe lustra i obrazy, jak i dywany na podłogach. Jeśli się je odpowiednio dopasuje, to na pewno stworzą niepowtarzalny klimat vintage we wnętrzach.

styl vintage wnętrza

Styl vintage – odnawiane meble

Wśród najważniejszych elementów wyposażenia domu lub mieszkania w stylu vintage z całą pewnością można wskazać meble. To meble w dużej mierze odpowiadają za stworzenie niesamowitego klimatu, dlatego warto wybierać je w sposób rozważny. W stylu vintage szczególnie polecane są starsze mebli z drugiej ręki. Wiele firm zajmuje się ich odnawianiem. Dzięki renowacji mogą nabrać niepowtarzalności oraz w pozytywny sposób wpłynąć na cały odbiór wnętrza, w którym będą się znajdować. Możliwe jest także wykorzystanie w pomieszczeniach mebli, które nie będą odnawiane. Na pewno także w fantastyczny sposób będzie można je wkomponować w pozostałe elementy wyposażenia wnętrza.

Charakterystyczne dodatki

Wnętrza aranżowane w stylu vintage bardzo często inspirują się dawnymi czasami, na przykład latami pięćdziesiątymi w Stanach Zjednoczonych lub PRL-em w Polsce. Meble popularne w PRL-u są dość charakterystyczne, dlatego bardzo często stanowią inspirację do wnętrz urządzanych obecnie. Bardzo dobrym rozwiązaniem w pomieszczeniach aranżowanych w stylu vintage będzie wykorzystanie charakterystycznych dodatków, które dopełnią całą przestrzeń. Wśród nich można wskazać na przykład kryształowe misy, porcelanę, a także świeże kwiaty. Bardzo dużą popularnością cieszą się przede wszystkim paprocie w doniczkach, które wracają do łask. Jednak możliwe jest także wykorzystanie innych, żywych roślin. Odpowiednie dopasowanie poszczególnych elementów dekoracyjnych sprawi, że wnętrze nabierze przytulności.

Sprawdź również jak odnowić stare drzwi drewniane

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl