Najpopularniejsze kwiaty oczyszczające powietrze

Czyste powietrze sprawia, że czujemy się lepiej, mamy więcej energii, rzadziej doskwierają nam choroby i lepiej śpimy. Zimą, kiedy w powietrzu jest mnóstwo smogu, jest bardzo ciężko o uzyskanie czystego powietrza w domu.

Czyste powietrze – naturalnymi metodami

Jednak czy wiesz, że osiągnięcie czystego powietrza wcale nie wymaga kosztownego zakupu oczyszczacza powietrza, zajmującego sporą powierzchnię w niewielkim mieszkaniu? Dzięki pomocy najnaturalniejszych „oczyszczaczy”, możesz cieszyć się zdrowym i świeżym powietrzem z niewielkim nakładem finansowym.

Kwiaty oczyszczające powietrze znajdują się w wielu polskich domach, być może pamiętamy je z dzieciństwa z domów babć, jednak czy zdawaliście sobie sprawę, że rośliny te wspomagają naturalny proces oczyszczania powietrza? Udowodniono, że wspomagają one usuwanie z powietrza takich substancji jak formaldehyd, benzen, trichloroetylen, odchody roztoczy czy nikotyna.

Kwiaty oczyszczające powietrze nie mają dużych wymagań co do ich pielęgnacji, jednak warto pamiętać, żeby zapewnić ich korzeniom jak najlepszy dostęp do powietrza.

5 najpopularniejszych kwiatów oczyszczających powietrze

1. Nefrolepis wyniosły

Roślina o wyglądzie nieco przypominającym paprotkę, pomaga usuwać z powietrza takie niekorzystne substancje jak formaldehyd. Lubi stanowiska średnio nasłonecznione, najlepiej o rozproszonym źródle światła (na przykład na szafie). Zimą należy podlewać ją raz w tygodniu, w okresie wiosenno-letnim częściej.

Uwaga! Roślina ta nie lubi przesadzania, dlatego lepiej unikać tego zabiegu.

2. Dracena odwrócona

Ta popularna roślina doniczkowa znajdowała i nadal znajduje się w wielu polskich domach. Pomaga pozbyć się z powietrza szeregu niebezpiecznych substancji, między innymi formaldehydu, tlenku węgla, benzenu oraz amoniaku. Bardzo lubi stanowiska słonecznie, jednak źle rośnie na stanowiskach, na które bezpośrednio świeci słońce. Latem należy podlewać ją często, a zimą – gdy ziemia wyschnie.

Uwaga! Jest to roślina ciepłolubna, dlatego zimą należy ją przechowywać w temperaturze minimum 15 stopni.

3. Trzykrotka

Kwitnie pięknymi, białymi kwiatami. Pomaga usunąć z powietrza między innymi toluen, formaldehyd, ksyleny, a także benzen. Roślina ta dobrze radzi sobie w stanowiskach lekko ocienionych, choć preferuje bardziej słoneczne miejsca, bez bezpośredniej ekspozycji na słońce. W sezonie, trzykrotkę należy podlewać dość obficie – aby woda była cały czas lekko wilgotna, a zimą – rzadziej.

4. Paproć

Ta popularna roślina znajduje lub znajdowała się choć przez chwilę w prawie każdym domu. Nie jest wymagająca w pielęgnacji, lubi stanowiska o rozproszonym świetle, choć w cieniu również sobie poradzi. Paprocie neutralizują szkodliwe formaldehydy, a dodatkowo jonizują ujemnie powietrze, co jest szczególnie istotne, bowiem powietrze przesycone jonami dodatnimi może powodować dekoncentrację, pogorszenie samopoczucia lub nawet infekcje. Roślina ta nie lubi nadmiaru wilgoci.

5. Figowiec Benjamina

Ta popularna roślina doniczkowa nie tylko neutralizuje formaldehyd, ale także pomaga pozbyć się ksylenów czy amoniaku. Dobrze rośnie na jasnych stanowiskach, bez zbytniej ekspozycji na słońce. Podlewać dopiero gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce delikatnie przyschnie.

Uwaga! Jest to roślina trująca, dlatego w domach z małymi dziećmi lub zwierzętami domowymi należy ją zabezpieczyć przed zjedzeniem.

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl