Rośliny biblijne – kwiaty, których nazwy pochodzą od świętych
Data publikacji 17 stycznia 2025
Motywy roślinne często pojawiają się w Piśmie Świętym oraz innych dziełach inspirowanych Biblią. Wiele z nich zyskało szczególne znaczenie w tradycji chrześcijańskiej. Wśród nich znajdują się kwiaty, których nazwy powiązano z postaciami świętych lub biblijnymi wydarzeniami. Rośliny te nie tylko wzbogacają przydomowe ogrody, ale również mogą poprawić naszą kondycję zdrowotną. Sprawdź, które kwiaty są szczególnie chętnie uprawiane na terenie Polski.
Kwiat Świętej Trójcy – popularny fiołek trójbarwny
Fiołek trójbarwny to roślina jednoroczna z rodziny fiołkowatych, która osiąga od 10 do 30 cm wysokości. Ma drobne, pojedyncze kwiaty o fioletowym, żółtym i białym odcieniu, oraz jajowate liście z drobnymi ząbkami na brzegach, o nieco sercowatym kształcie. Piękne, kolorowe kwiaty sprawiają, że fiołek trójbarwny jest popularny w ogrodach – zwłaszcza w rabatach. Jest łatwy w uprawie i dobrze rośnie w pełnym słońcu lub cieniu. Oprócz tego ma właściwości lecznicze – jego kwiaty i liście zawierają substancje o działaniu przeciwzapalnym, wykrztuśnym i przeciwbakteryjnym. Jest stosowany w medycynie naturalnej w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak infekcje górnych dróg oddechowych.
Lilia św. Antoniego – dekoracja ogrodów i balkonów
Lilia biała, zwana także lilią Najświętszej Maryi Panny, to roślina o okazałych, intensywnie pachnących kwiatach z charakterystycznymi odwiniętymi płatkami osadzonymi na długich pędach. Symbolizuje czystość i pokorę. Pojawia się w maju i kończy kwitnienie w lipcu. W naturze można je spotkać w Azji Zachodniej oraz na Bałkanach. Najlepiej wzrastają na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru, i żyznej, próchniczej glebie. Ważne, aby podłoże nie było zbyt wilgotne, ponieważ nadmiar wody może prowadzić do gnicia. Przed sadzeniem dobrze jest wzbogacić glebę kompostem lub dobrze przekompostowanym obornikiem. Lilia św. Antoniego, zważywszy na płytki system korzeniowy, powinna być podlewana bardzo regularnie i w umiarkowanych ilościach. Po kwitnieniu cebulę należy wykopać i przechowywać w zacienionym pomieszczeniu aż do sierpniowego sadzenia.
Drapacz lekarski – oset św. Benedykta
Rośliny, które wzięły swoje nazwy od imion świętych, zazwyczaj mają właściwości lecznicze. Nie inaczej jest w przypadku ostu świętego Benedykta, który należy do jednorocznych roślin astrowatych i w dawnych czasach uprawiany był w przyklasztornych ogrodach. Obecnie jest powszechnie używany do sporządzania likierów ziołowych. To roślina łatwa w uprawie i niezbyt wymagająca – najlepiej wzrasta na dobrze nasłonecznionych stanowiskach, ale nie jest to konieczne. Drapacz osiąga do 40 cm wysokości i ma rozgałęziony pokrój. Kwiaty w żółtym odcieniu zebrane są w kolczaste koszyczki. Roślina słynie z właściwości przeciwnowotworowych i antybakteryjnych, a dodatkowo ma wzmacniać serce, poprawiać apetyt czy regulować przemianę materii. Jest także stosowana do leczenia trudno gojących się ran.
Artykuł sponsorowany