Pielęgnacja trawnika w ciągu roku

Zbliża się okres wiosenny – rośliny budzą się do życia, powoli również nadchodzi ten moment w roku, kiedy większość wolnego czasu spędzamy na świeżym powietrzu – w przydomowym ogrodzie czy też ogródku działkowym.

Niezwykle istotną częścią tych przestrzeni jest trawnik, który – odpowiednio zadbany – może stanowić doskonałą ozdobę ogrodu, ale jednocześnie – pozostawiony sam sobie powoli niszczeje, przedstawiając sobą smutny widok.

Pielęgnacja trawnika to kwestia kompleksowa. Trawnik wymaga opieki przez większą część roku, jednak gdy dbamy o niego odpowiednio – odwdzięcza się soczystym, zielonym kolorem i gęstą murawą.

Jak pielęgnować trawnik wiosną?

Wiosna to okres, kiedy rośliny przerywają okres zimowej wegetacji i rozpoczynają rozkwit. Wtedy też trawnik wymaga naszej szczególnej uwagi, bowiem zima może być okresem bardzo wyniszczającym dla rośliny.

Kiedy na dobre skończą się przymrozki, warto rozpocząć sezon zabiegami aeracji i wertykulacji. Taka pełna pielęgnacja trawnika (wertykulacja połączona z aeracją) powinna być przeprowadzana raz lub dwa razy do roku – na rozpoczęcie sezonu oraz na jego zakończenie. Wyjątkiem są „nowe” trawniki – jeśli Twoja przydomowa murawa została posiana nie więcej niż rok temu, nie należy przeprowadzać tych zabiegów, bowiem trawa nie jest jeszcze dobrze ukorzeniona i to mogłoby jej zaszkodzić.

Wertykulacja to nic innego niż pozbycie się z murawy wyschniętej, martwej trawy, aby zrobić miejsce dla świeżych roślin. Zabieg ten można przeprowadzić z użyciem własnych mięśni – grabiami o szerokim rozstawie lub z pomocą mechanicznego urządzenia – wertykulatora. Jeśli nie mamy miejsca na przechowywanie tego narzędzia, warto wiedzieć, że istnieją wypożyczalnie, w których za opłatę w wysokości kilkudziesięciu złotych za dobę można podnająć wertykulator.

Aerację można powtarzać częściej. Prowadzi ona do zagęszczenia trawnika, dzięki temu, że doprowadza powietrze do korzeni roślin i „rozbija” zbyt gęsto wyrośniętą warstwę korzenną. Aeracja to zabieg, który można przeprowadzić z pomocą mechanicznych narzędzi lub w wersji wymagającej nieco siły, ale zdecydowanie tańszej – grabiami lub specjalnymi butami do aeracji (koszt około 30 zł).

Po aeracji oraz wertykulacji można powoli przejść do standardowej pielęgnacji sezonowej: podlewania, nawożenia i koszenia.

Pielęgnacja trawnika w sezonie

Kiedy na dworze jest już ciepło, a trawa zaczyna rosnąć coraz szybciej, należy odpowiednio o nią zadbać, szczególnie jeśli jest intensywnie użytkowana, na przykład przez pupili domowych lub dzieci.

Zabieg nawożenia należy przeprowadzać minimum kilka razy w sezonie. Na nawożenie najlepiej wybrać nieco pochmurny, ale bezwietrzny dzień, przed deszczem (jednak nie w trakcie – substancje zawarte w nawozie mogłyby przykleić się do źdźbeł i je spalić).

Koszenie w sezonie powinno odbywać się minimum raz na kilka dni. Wysokość trawy nie powinna przekraczać kilku cm, zwłaszcza jeśli użytkujemy trawnik. Przy trawnika ozdobnych, po których nikt nie chodzi, trawa może być dłuższa.

Podlewanie należy powtarzać szczególnie w okresie bezdeszczowym, co 2-3 dni. Trawnik podlewany rzadziej, ale mocniej, ukorzenia się głębiej, a co za tym idzie – staje się silniejszy.

Jak przygotować trawnik na zimę?

Przed zimą również należy zadbać o trawnik. Oprócz wspomnianej wcześniej wertykulacji i aeracji, późniejszą jesienią warto zamienić nawóz sezonowy na jesienny – przygotowujący trawnik do okresu wegetacji.

Przed zamknięciem sezonu, warto także zgrabić trawnik, aby pozbyć się liści, które mogłyby zimą zgnić, niszcząc trawę.

Redakcja kaktusy-sukulenty.pl