Kwitnienie kaktusów – jak do niego doprowadzić?
Data publikacji 6 marca 2020Posiadasz w domu kaktusa lub nawet kilka okazów, a jednak nigdy nie widziałeś na nim kwiatów? Aby cieszyć się kwitnącym kaktusem, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, które umożliwiają kwitnienie kaktusów nawet w naszych polskich warunkach.
Daj kaktusowi przejść w stan spoczynku
Stan spoczynku zimowego lub inaczej przezimowanie to moment, kiedy rośliny „zasypiają” i w tym czasie nie rosną. W naszych domach czy mieszkaniach kaktusy bardzo często stoją na parapetach, a te – znajdują się przy kaloryferach.
Aby umożliwić kaktusowi przejście w stan spoczynku zimowego, należy zapewnić mu odpowiednie warunku – to jest mniej więcej w połowie listopada zaprzestać podlewania roślin i przenieść je w zimne miejsce.
Aby przejść w stan spoczynku, kaktusy potrzebują temperatury od 10 do 12 stopni. Oczywiście, taka temperatura nie jest możliwa do uzyskania w mieszkaniu, dlatego dobrym pomysłem jest przeniesienie roślin do garażu, piwnicy, domku ogrodowego lub… Przechowywanie w lodówce. Szczególnie w mieszkaniach, które nie posiadają żadnego ze wskazanych pomieszczeń, można przeznaczyć fragment półki w lodówce na przezimowanie roślin.
Przed przeniesieniem kaktusów, należy je do tego odpowiednio przygotować: wyjąć z doniczki, delikatnie oczyścić system korzenny z nadmiaru ziemi, zawinąć korzenie czarno-białą gazetą i roślinę włożyć do pudełka (nie zamykać go szczelnie, aby nie doprowadzić do zgnicia roślin). Tak przygotowane rośliny są gotowe na zimę.
Kaktusy powinny wrócić do domu w marcu. Nie przestrasz się na ich widok: będą pomarszczone i wysuszone. Absolutnie nic im nie jest, to normalne!
Należy odwinąć je z gazet i wsadzić do świeżej ziemi do kaktusów, jednak nie podlewać od razu – z tym zabiegiem należy poczekać około tygodnia. Po kilku dniach, kaktusy na nowo staną się piękne i z pewnością zakwitną.
Dowiedz się też, czym są sukulenty ogrodowe
Kwitnienie kaktusów a odpowiednie stanowisko
Wszystkie gatunki kaktusa kwitną, dlatego jeśli po prawidłowym przezimowaniu nadal nie widzisz na swoich roślinach pąków zapowiadających pojawienie się kwiatów, być może miejsce, w którym je trzymasz, nie jest dla nich odpowiednie.
Przede wszystkim, kaktusy lubią światło. Nie zakwitną na stanowiskach zacienionych, dlatego jeśli Twoje rośliny nie mają bezpośredniego dostępu do światła słonecznego – musisz je przenieść w lepsze dla nich miejsce.
Warto również pamiętać, że kaktusy, jako rośliny pustynne, nie lubią nadmiaru wody. Przelane, potrafią zgnić lub wyglądać na chore, a także na pewno nie zakwitną. W ich przypadku warto kierować się zasadą, że lepiej gdy mają zbyt sucho, niż za mokro. Ilość wody potrzebna kaktusowi jest kwestią indywidualną i zależy od wielkości rośliny i doniczki, a także gatunku kaktusa. Należy jednak pamiętać, że kaktusy najlepiej podlewać przez podsiąkanie (ustawienie doniczki z dziurkami w dnie na podstawku z wodą).
Nieodpowiednie nawożenie
Ostatnim powodem, dla którego kaktusy nie kwitną, może być nieprawidłowe nawożenie. Absolutnie nie powinno się stosować nawozów uniwersalnych, a te przeznaczone do kaktusów użytkować zgodnie z zaleceniami producenta.
Kwitnienie kaktusów – najważniejsze jest podlewanie
Wydawać by się mogło, że kaktusy wcale nie potrzebują podlewania. To prawda, że są w stanie wytrzymać dość długi okres czasu bez wody, ale nie oznacza to, że jej nie potrzebują. Jeżeli chcemy zadbać o nasze kaktusy, powinniśmy dopilnować tak, aby podłoże było cały czas jak naturalna gleba pustynna, wysoce przepuszczalna. Możesz je kupić lub samodzielni eprzygotować specjalną mieszankę. Bazę musi stanowić piasek, kolejno ziemia i substrat torfowy. Nie można również zapomnieć o perlicie. Wszystko to łączymy kolejno w proporcjach 4:3:2:1.
Ziemię najprościej będzie ci wziąć z własnego ogródka. Nie bierz jej z miejsc położonych blisko drogi – w ten sposób może być zanieczyszczona. Pamiętaj również o obowiązkowej dezynfekcji. Kiedy przygotujesz już właściwą mieszankę, nie zapomnij również o właściwej doniczce. Powinna ona posiadać dno z otworami. Na samym dole powinniśmy ułożyć do 3 centymetrów drenażu.
Dlaczego twój kaktus nie chce kwitnąć?
Twój kaktus nie ma zamiaru kwitnąć a ty nie wiesz już jak go do tego przekonać? Powodów może być kilka. Na samym początku, dowiedz się, jakiego gatunku jest właściwie twój kaktus. Zdarzają się przypadki, gdzie na kwiaty trzeba poczekać nawet 40 lat. Kolejnym pytaniem, jakie warto sobie zadać jest to, czy warunki jakie przygotowałeś dla swojej rośliny są na pewno właściwe. Może nie do końca odpowiada mu miejsce w którym go postawiłeś? Poczytaj dokładnie o wymaganiach twojej rośliny i sprawdź, czy wszystko robisz dobrze. Może brakuje mu światła? Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że czasem sytuację tę może uratować lampa!
Przeczytaj również https://kaktusy-sukulenty.pl/jak-dbac-o-egzotyczne-rosliny-doniczkowe/